kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:Muzeum

WACŁAW SZPAKOWSKI (1883–1973). LINIE RYTMICZNE - wernisaż 29 czerwca

Data wydarzenia: 2017-06-29 - 2017-09-30

Wacław Szpakowski – urodzony w Warszawie, 1883; zmarł we Wrocławiu, 1973 – w mieście tym mieszkał od 1945 roku. Twórca rysunkowych Linii rytmicznych, tworzonych w latach 1900-1951; w części powstały one w Bydgoszczy, gdzie Szpakowski mieszkał w latach 1931-1934. Prekursor abstrakcji geometrycznej w sztuce. Zasługuje na trwałe miejsce w historii sztuki współczesnej, mimo iż w Polsce artysta szerzej nie jest znany, lecz bardzo ceniony w kręgu specjalistów zajmujących się sztuką XX wieku jako jeden z pionierów nurtu.

Pierwsza prezentacja jego prac odbyła się już po śmierci artysty, w Muzeum Sztuki w Łodzi, 1978, a pierwsza wystawa monograficzna – w 1992 roku w Brukseli (Atelier 340). Dzieła Szpakowskiego brały udział w wielu wystawach polskiej sztuki za granicą (Presences Polonaises, Centrum Pompidou, Paryż 1983; Europa, Europa, Bonn 1994). Pokazane zostały także na wystawie Inventing Abstraction, 1910-1925 w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (2012/2013), podsumowującej początki nurtu sztuki abstrakcyjnej na świecie. Monograficzną ekspozycję prezentującą życie i twórczość Wacława Szpakowskiego przygotował w 2016 roku Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w Pałacu Królewskim – Muzeum Miejskim Wrocławia. Projekt ten zrealizowany został w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W styczniu i lutym 2017 trwała w Abreu Gallery w Nowym Jorku pierwsza w USA indywidualna wystawa rysunków Szpakowskiego, zawierająca 25 dzieł z wrocławskiej wystawy, zatytułowana Grounding Vision: Wacław Szpakowski.

Kolejna edycja monograficznej wystawy Wacława Szpakowskiego zaprezentowana zostanie w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy w Galerii Sztuki Nowoczesnej. Ekspozycja ukazuje pełny obraz twórczości artysty, który programowo oscylował na styku sztuki i nauki oraz sztuk wizualnych i muzyki. Wacław Szpakowski wprowadził oryginalną koncepcję obrazu – jego dzieła można określić jako swoiste „obrazy czasowe”. Dla ich odbiorców niezwykle atrakcyjnym procesem jest śledzenie biegu nieprzerwanej linii tworzącej każdy z rysunków i odkrywanie ich wizualno-czasowej struktury, tworzącej piękne, rytmiczne, quasi-labiryntowe formy.

Na wystawie, oprócz rysunków, fotografii i szkiców Wacława Szpakowskiego, zaprezentowane zostaną współczesne animacje jego Linii rytmicznych, które pokazują skomplikowany i zaskakujący dla widza przebieg linii na rysunkach Szpakowskiego - trudny do pzreśledzenia na oryginałach.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą ze zbiorów rodziny, z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Galerii Berinson w Berlinie oraz z kolekcji prywatnych: Dariusza Bieńkowskiego i Krzysztofa Bieńkowskiego z Łodzi, Marii Rokosz-Rosiak z Poznania, Grażyny i Jacka Łozowskich z Wrocławia, Ireny Kain z Poczdamu. Poza tymi kolekcjami rysunki Szpakowskiego znajdują się m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Wystawie towarzyszyć będzie monograficzna publikacja o twórczości Wacława Szpakowskiego wydana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Wernisaż odbędzie się 29 czerwca, o godz. 18:00 w Galerii Sztuki Nowoczesnej.

Kurator wystawy: Elżbieta Łubowicz

Koordynator ze strony MOB: Monika Kosteczko-Grajek

Aranżacja wystawy: Elżbieta Łubowicz, Łukasz Kujawski

Kompozycje muzyczne: Barbara Konopka

Druki promocyjne: Franciszek Otto

Promocja: Natalia Szczerbińska

Edukacja: Dominika Raduńska-Pacholska

 

Organizator: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Współorganizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Więcej o Wacławie Szpakowskim: http://www.waclawszpakowski.pl/

Patronat honorowy:

Patroni medialni:
Polecamy

wystawy i wydarzenia:
Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData