Spotkanie z autorem książki fotograficznej

Data wydarzenia: 2017-03-30 -

Galeria Szuki Nowoczesnej, ul. Mennica 6, Wyspa Młyńska

30 marca 2017, godz. 17.00 - Spotkanie z autorem książki fotograficznej "Flow"

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na premierę fotograficznej książki "Flow" Tymona Markowskiego. Spotkanie autorskie odbędzie się 30 marca (czwartek) o godz. 17.00 w budynku Galerii Sztuki Nowoczesnej. W sklepiku MOB będzie możliwość zakupienia książki. Wstęp wolny.

LINK do wydarzenia na Facebook >>

Informujemy, że w związku z organizacją spotkania autorskiego, II piętro wystawy czasowej będzie wyłączone ze zwiedzania w godz. 17.00-18.00, a sam budynek będzie czynny do godziny 19.00.

FLOW

Bydgoszcz - miasto i wieś o tej samej nazwie dzieli 106 kilometrów w linii prostej. Z okolic wsi do serca miasta płynie rzeka Brda, by skończyć swój bieg wpadając do Wisły. Przestrzeń wokół Brdy stała się tematem zdjęć Tymona Markowskiego, który poszukuje niecodziennych fragmentów rzeczywistości.

I tą drogą, wzdłuż rzeki łączącej dwie Bydgoszcze wybrał się fotograf Tymon Markowski. Od dziecka mieszka w Bydgoszczy – mieście, które przez ostatnie lata zwróciło się w stronę Brdy, przepływającej przez samo centrum. Jako fotoreporter
wielokrotnie realizował zlecenia dotyczące samej rzeki, bądź w jej okolicy. Z czasem rosło w nim poczucie, że Brda traktowana jest bardzo wyrywkowo. Przytacza się ją w kontekście charakterystycznych budynków, pocztówkowych widoków, klubów sportowych, imprez plenerowych czy miejskich inwestycji. Mało kto jednak z pytanych osób potrafił wskazać źródło Brdy.

Chcąc ją lepiej poznać, Markowski rozpoczął swoje „Flow”. Jego podróż trwała rok. Fotograf odwiedzał miejsca znajdujące się w sąsiedztwie rzeki, szukając zaskakujących bądź niecodziennych fragmentów rzeczywistości. Poruszamy się pomiędzy wątkami dotyczącymi historii, turystyki, biznesu i rozrywki. Podziwiamy ludzką kreatywność i przestrzeń, którą wokół rzeki zagospodarowano. Odwiedzamy między innymi klub wioślarki, elektrownię wodną, zakład karny czy operę. Zapuszczamy się na bagna i wchodzimy do niedostępnych pomieszczeń pod miejskim basenem. Za każdym z tych miejsc kryje się niezwykła historia.

W projekcie można zobaczyć pozowane portrety postaci związanych z Brdą. Ich wybór jest spontaniczny, zależny bardziej od odwiedzanego miejsca i zastanej sytuacji. Czasami autor rezygnuje z bohatera lub pokazuje go na dalszym planie, aby na zdjęciu pokazać przestrzeń z nim związaną. Fotografie Markowskiego w warstwie wizualnej mają wprawić widza w zdziwienie, prezentując mu wizualną zagadkę. Natomiast opisane historie, które kryją się za zdjęciami, pozwalają spojrzeć na opowieść z zupełnie innej strony.

T.MarkowskiTymon Markowski

Urodzony w 1986 roku w Krakowie, mieszka z rodziną w Bydgoszczy. Jest fotograficznym samoukiem, ukończył studia socjologiczne w bydgoskiej Wyższej Szkole Gospodarki. Zaczął fotografować w 2006 roku. Przez osiem lat związany z prasą – „Expressem Bydgoskim” i „Gazetą Wyborczą”. W 2015 roku zdecydował się zakończyć ten etap rozwoju i został uczestnikiem Programu Mentorskiego Sputnik Photos. Rok później dołączył do kolektywu fotografów ulicznych Un-Posed. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był nominowany oraz wygrywał najważniejsze konkursy fotograficzne, zarówno w kraju, jak i za granicą. Zdobywca międzynarodowego tytułu „Fotograf Roku” w kategorii event (International Photography Awards 2016) oraz tytułu Fotoreporter Roku 2016 w plebiscycie Stowarzyszenia Fotoreporterów.

Nakład: 400 sztuk (w tym 100 egzemplarzy specjalnych)
60 stron
Format książki: 20x15cm
28 kolorowych fotografii
Projekt książki: Katarzyna Kubicka
Edycja: Joanna Kinowska
Wydanie dwujęzyczne: polsko-angielskie
Wydawca: Tymon Markowski

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt publikacji zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszczy.