Dzień Wolnej Sztuki 2013 w Galerii Sztuki Nowoczesnej

Data wydarzenia: 2013-04-27

Badania mówią, że zwiedzający muzea statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują.

Dzień Wolnej Sztuki jest polską edycją międzynarodowej akcji muzealnej Slow Art Day. W Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy odbędzie się po raz pierwszy. Tego dnia zwiedzający skupią się na pięciu  pracach eksponowanych w Galerii Sztuki Nowoczesnej. Przy każdym dziełem wolontariusze pomagać będą w odbiorze sztuki - pobudzą do refleksji, zainspirują do zastanowienia się nad każdą z prac.

Po godzinie wszyscy uczestnicy spotkają się w wyznaczonym miejscu aby podzielić się wrażeniami.

Celem akcji jest pokazanie zwiedzającym, że muzea można zwiedzać powoli, a sztukę odbierać bez posiadania specjalistycznej wiedzy czy odpowiedniego wykształcenia. Każde dzieło niesie za sobą treść i pewną historię, którą można odkryć zatrzymując się przy nim dłużej niż przeciętne osiem sekund.

Podziwiać będziemy:

• Izabella Gustowska Memory, z cyklu: śpiewające pokoje, 1997
  • Tomasz Dobiszewski Re-Medium, 2002-2005
  • Tadeusz Kantor Parasol i postacie, 1973
  • Bronisław Wojciech Linke Biała głowa, 1962
  • Henryk Stażewski Relief 12, 1968

Serdecznie zapraszamy 27 kwietnia o godzinie 12:00 do Galerii Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8).
Nie obowiązują zapisy. Przez cały dzień wstęp do Muzeum będzie bezpłatny.

Henryk Stażewski Relief 12, 1968 : kliknij
Bronisław Wojciech Linke Biała głowa, 1962 : kliknij