Oferta edukacyjna towarzysząca wystawie "95 lat Muzeum w Bydgoszczy. Nabytki"

07.08.2018

W ramach obchodów 95-lecia Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy zapraszamy do zapoznania się z wyjątkową ofertą edukacyjną skierowaną do grup szkolnych, osób indywidualnych oraz osób dorosłych. Oferta ważna do 12 października 2018 roku.

OFERTA EDUKACYJNA

OBOWIĄZUJE: 7.07-12.10.2018

PROGRAM DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH
Oferta uwzględnia aktualną podstawę programową.

Spotkanie w „Mysim Muzeum”*
odbiorca: grupy przedszkolne (dzieci od 6 lat)
uczniowie klas I-III
forma pracy: lekcja
metody pracy: pokaz, karta zadań, ćwiczenia plastyczne
czas trwania: 60 min.
zagadnienia programowe: instytucja kultury,
muzeum, moje miasto

Podczas zajęć poznamy mysią rodzinę Muzealnikowskich. Spotykając jej poszczególnych członków dowiemy się, kim jest kustosz i konserwator. Idąc ich śladem odnajdziemy pełne niespodzianek „mysie muzeum”.

Muzeum i jego tajemnice
odbiorca: uczniowie klas IV-VII
forma pracy: lekcja
metody pracy: pokaz, karta zadań, ćwiczenia plastyczne
czas trwania: 60 min.
zagadnienia programowe: rola i zadania muzeum

Uczestnicy zajęć zostaną podzieleni na grupy mające za zadanie zdemaskować agentów. Rozwiązanie zagadki pozwoli na znalezienie szyfru prowadzącego do tajnych skrytek.

I ja jestem kuratorem*
odbiorca: uczniowie klas IV-VII
forma pracy: lekcja z warsztatem
metody pracy: pokaz, warsztaty plastyczne
zagadnienia programowe: rola i zadania muzeum

95-lecie Muzeum Okręgowego to niezwykła okazja do poznania jego historii, ale również stworzenia własnej wystawy. Dowiemy się, jak kiedyś funkcjonowało Muzeum i jak zmieniało się przez lata. Uczestnicy warsztatów wcielą się w role twórców i kuratorów. Wykorzystując różnorodne materiały wykonają unikatowe eksponaty i postarają się zaaranżować je w przestrzeni wystawienniczej.

Oprowadzania – dla grup szkolnych i pozaszkolnych
*Zajęcia dostępne w wersji dla grup o szczególnych potrzebach edukacyjnych.

Rezerwacja zajęć: osobiście, telefonicznie lub pod adresem email, z dwutygodniowym wyprzedzeniem w Dziale Edukacji i Promocji przy ul. Mennica 6 w Bydgoszczy, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00-16.00, tel. 052 58 59 911, 914 lub 910, email: edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl. Prosimy o precyzyjne podawanie: tematu lekcji, terminu zajęć, informacji o liczebności grupy (nie powinna przekraczać 25 osób), rodzaju szkoły, nazwiska nauczyciela lub opiekuna, z którym przybędzie grupa, telefonu kontaktowego. Zajęcia prowadzimy od wtorku do piątku w godzinach od 09.00 do 16.00 w Spichrzach przy ul. Grodzkiej 7-11.

PROGRAM DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH

Dla rodziców, dzieci i młodzieży

Cykl warsztatów „Wakacje w Muzeum” (wtorki, czwartki)**
koszt: 5 zł / osoba
czas trwania: 90 min.
„Mysie Muzeum” (07.08, 23.08.2018)
Jak powstaje muzeum? Zajęcia wprowadzają w zagadnienia muzealnictwa oraz kolekcjonerstwa. Wspólnie z mysią rodziną stworzymy mini-wystawę.

„Magiczna szkatułka” (14.08, 30.08.2018)
Po co naprawiać zabytki? Spotkanie poświęcone konserwacji. Podczas warsztatów poznasz techniki dekupażu.

„Sznurkowe obrazy” (16.08, 28.08.2018)
Poznaj warsztat grafika i wykonaj matrycę z wykorzystaniem sznurka.

„Odszukane, posklejane, uratowane” (9.08, 21.08.2018)

Jakie skarby i niebezpieczeństwa ukrywają się w ziemi? Poznaj pracę archeologów. W części warsztatowej wykonaj rekonstrukcję naczynia z gliny samoutwardzalnej.

Zakończenie „Wakacji w Muzeum” (2.09. 2018, godz. 11.00-13.30, ul. Mennica 6)
koszt: Do uczestnictwa w imprezie uprawnia bilet zakupiony w ramach warsztatów „Wakacje w Muzeum”, pozostali – 1 zł / osoba
Wykonamy korony, maski, kwiaty z bibuły oraz laurki dla jubilata z okazji 95-lecia. Barwnym korowodem udamy się na ul. Grodzką. W spichrzach kolejna odsłona wystawy – tym razem związana z historią Apteki „Pod Łabędziem” oraz „Skarbem bydgoskim”, a w amfiteatrze: przedstawienie kuglarskie, malowanie twarzy i stoisko Szlaku TeH2O.

Święto plonów z Apteką „Pod Łabędziem” (23.09.2018, godz.11.00)**
koszt: 1 zł / osoba
czas trwania: 90 min.
Święto plonów to początek jesieni. Jedno z najważniejszych świąt w tradycji ludowej. Na zajęciach sięgniemy do pradawnych wierzeń, znaczenia i właściwości roślin, które możemy znaleźć na Wyspie Młyńskiej. W części warsztatowej wykonamy samodzielnie woreczki zapachowe wykorzystując dary lata.

OFERTA DLA DOROSŁYCH

Spotkania ze specjalistami w Muzeum
(05.09, 12.09, 19.09, 26.09.2018 – środy, godz. 16.30)**
Poznawanie historii zbiorów, ciekawostek oraz najcenniejszych eksponatów przy urodzinowym poczęstunku.

Zapraszamy na spotkania z:
05.09 – Moniką Kosteczko-Grajek, adiunktem w Dziale Sztuki
12.09 – Andrzejem Borsukiem, adiunktem w Dziale Historii Techniki
19.09 – Ewą Sekułą-Tauer, starszym kustoszem, kierownikiem Działu Leona Wyczółkowskiego
20.09 – Marią Flinik-Huryn, starszym kustoszem, kierownikiem Działu Etnografii

**Ilość miejsc ograniczona, obowiązuje rezerwacja