Już dziś otwieramy wystawę "Etnodizajn wczoraj i dziś: inspiracje czy naśladownictwo"

27.03.2014

Wzory oparte na kulturze ludowej opanowały już wiele dziedzin. Widzimy je we wzornictwie, modzie, grafice, reklamie, czy architekturze. A teraz zobaczymy je na wystawie "Etnodizajn wczoraj i dziś: inspiracje czy naśladownictwo".

Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie opowiada o obecności wątków etnograficznych w projektowaniu współcześnie i dawniej.

Poprzez zgromadzone obiekty zostanie zaprezentowana tradycyjna kultura ludowa od strony technik rękodzielniczych, wzornictwa i materiałów stosowanych przez mieszkańców wsi w różnych sferach życia: w meblarstwie, plecionkarstwie, hafciarstwie, ceramice, kowalstwie, plastyce czy tkaninach.

Dla najmłodszych gości w osobnej sali pojawi się część ekspozycji prezentująca zabawki, te z dawnych ośrodków ludowego zabawkarstwa oraz te opracowane i wykonane przez współczesnych artystów.

Na odwiedzających podczas trwania wystawy będzie czekało wiele atrakcji m.in. warsztaty oraz sklepik z etno gadżetami.

Wystawa będzie czynna do 22 czerwca 2014 roku.

fot. W. Woźniak : kliknij