Ustawienia
PL  EN

Odwiedź nas na:Muzeum


Polecamy

wystawy i wydarzenia:

Zofia Stryjeńska, Chrystus ukazujący się Matce (Wiosna nadchodzi)

W latach 1917 – 1918 Zofia Stryjeńska stworzyła cykl pt. Pascha. Złożyło się na niego pięć plansz wykonanych w technice gwaszu z akwarelą: Wyjście z grobu, Trzy Marie u grobu, Ogrodnik (Noli me tangere), Ukazanie się uczniom, oraz Spotkanie z Synem.

Prezentowana w naszych zbiorach praca stanowi alternatywną wersję Spotkania z Synem, która ostatecznie nie znalazła się we wspomnianym powyżej cyklu. Na obrazie widzimy dwie postacie, o dość niejednoznacznej proweniencji. Siedzącą pod „płaczącą wierzbą” kobietę możemy odczytywać jako Matkę Bożą pogrążaną w smutku po utracie syna. Dużo trudniejsza w rozpoznaniu jest druga postać. Tytuł sugeruje dwie odpowiedzi: jest to Zmartwychwstały Chrystus bądź, personifikacja wiosny. Na symboliczne odniesienie do pory roku dodatkowo wskazuje kobieca fizjonomia i strój stojącej postaci.

Obraz można oglądać w Galerii Sztuki Nowoczesnej przy ul. Mennica 8 na Wyspie Młyńskiej.

 

 

Zofia Stryjeńska (1891- 1976) –  działała na wielu polach twórczości artystycznej jako: malarka, grafik, ilustratorka i scenograf. Jest jedną z najbardziej znanych (obok Tamary Łempickiej) polskich artystek okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wielokrotnie nagradzana malarka ilustrowała liczne książki, dekorowała sejmowe sale, tworzyła wielkie realizacje ścienne, zdobiąc m.in. wnętrza polskich transatlantyków „Piłsudski” i „Batory”.

 

Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData