Ustawienia
PL  EN

Odwiedź nas na:

Polecamy

wystawy i wydarzenia:Drukuj bieżącą stronęInformacje o wystawie

Powolność zdarzeń

Artyści biorący udział w wystawie: Sławomir Decyk, Tomasz Dobiszewski, Jarosław Klupś, Paweł Kula, Marek Noniewicz

Zmiany w sferze kultury wizualnej jakie możemy zaobserwować na przestrzeni ostatniej dekady są kolosalne. Dotyczą one zwłaszcza ogromnej liczby obrazów z jakimi mamy do czynienia na co dzień, rozwój technik informacyjnych i internetu sprawił, że obecnie niemal na wyciągniecie ręki czekają na nas wszystkie obrazy świata. Wystarczy jedno kliknięcie i reprodukcja wyszukanego obrazu jaśnieje na monitorze naszego komputera. Postęp nie ominął również fotografii, łatwość z jaką obecnie możemy wykonywać zdjęcia w niczym nie przypomina sytuacji sprzed dziesięciu lat. Dziś fotoamatorem jest praktycznie każdy posiadacz telefonu komórkowego z aparatem. Dla pokolenia nowego milenium, pojęcia takie jak klisza fotograficzna czy negatyw to już historia i to bardzo abstrakcyjna. Jednak dla twórców z czasu owego technicznego przełomu, fotografia oparta na procesach fotochemicznych okazuje się mieć niezwykłą wartość. Gdy pełnię praw zyskuje refleksja, a szybkość przestaje mieć znaczenie, ponowne zastosowanie znajdują wynalazki z początków historii fotografii, jak kamera otworkowa – camera obscura. To zwykła światłoszczelna puszka, czy pudełko z umieszczonym wewnątrz materiałem fotograficznym i niewielkim otworkiem, wpadające przez niego światło tworzy obrazy, których ograniczeniem może być jedynie wyobraźnia artysty. 

Projekt Powolność zdarzeń to prezentacja prac artystów, dla których kamera otworkowa staje się narzędziem kreacji i sposobem wglądu pod powierzchnię rzeczywistości świata obrazów. Prace prezentowane na wystawie powstawały właśnie w okresie owego technicznego przełomu i są próbą odpowiedzi na pytania o granice medium fotografii fotochemicznej. Kiedy bowiem straciła ona swój balast użytkowy wyparta przez stopniową digitalizację, stała się polem artystycznych eksperymentów. I tak w pracach Sławomira Decyka znajdziemy wizualizację obrazów słońca powstałych przy pomocy kamery otworkowej połączonej z mechanizmem zegarowym. Paweł Kula wystawia swoje kamery otworkowe, na pastwę deszczu, śniegu i słońca, po to by uzyskać powstałe w czasie wielomiesięcznego naświetlania obrazy słońca. Jarosław Klupś bada własną ekspresję , rejestrując się zamontowaną na wprost twarzy kamerą. Tomasz Dobiszewski prezentuje fotografie zarejestrowane przez kamerę zainstalowaną na ramie roweru, na którym twórca podróżuje po mieście. Marek Noniewicz wysyła kamery otworkowe pocztą, a powstałe w czasie kilkutygodniowych naświetlań obrazy są abstrakcyjną wizją świateł z wnętrz urzędów pocztowych.

Wszyscy twórcy są absolwentami fotografii Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, którzy w sposób nowatorski wykorzystują doświadczenia fotografii uwolnionej od roli przekazu rzeczywistości. Zebrane na wystawie prace są próbą podsumowania pewnego etapu pracy artystów, z których większość realizuje się już w innych obszarach sztuki, badając elastyczność konceptualnych idei w połączeniu z komputerem, eksplorując na nowo doświadczenia wynalazców fotografii Daguerre'a i Talbota, czy też konstruując własne aparaty fotograficzne.

[Marek Noniewicz]

 

 


Dostępne galerie zdjęć:

Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData