kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:

Polecamy

wystawy i wydarzenia:Drukuj

Informacje o wystawie


„Wyspa Młyńska – historia i teraźniejszość”

„Wyspa Młyńska – historia i teraźniejszość”

Autor: Anna Nadolska
Miejsce ekspozycji: Europejskie Centrum Pieniądza – ul. Mennica 4 na Wyspie Młyńskiej
Wystawa stała

Na wystawie został przedstawiony zarys historii Wyspy Młyńskiej, zmian zachodzących w jej układzie przestrzenno-urbanistycznym, przekształceń w zakresie pełnionych przez nią funkcji, a także procesu rewitalizacyjnego Wyspy oraz wykorzystania budynków zabytkowych przez bydgoskie Muzeum.

Wyspa Młyńska – otoczona wodami Brdy wyspa rzeczna o łącznej powierzchni 6,5 ha, ze względu na swoje usytuowanie w pobliżu Starego Rynku, jest swoistym unikatem na skalę europejską. Niegdyś teren ten stanowił zaplecze gospodarcze miasta nad Brdą: był siedzibą Mennicy Królewskiej, a następnie ośrodkiem przemysłu młynarskiego. W miarę wygaszania industrialnego charakteru Wyspy stawała się ona miejscem działań kulturalnych. Obecnie na skutek przeprowadzonych na tym obszarze prac rewitalizacyjnych Wyspa Młyńska pełni wyłącznie funkcje: kulturalną, społeczną i rozrywkowo-turystyczną.

Na ekspozycji obok archiwalnych planów Wyspy Młyńskiej ukazano również dawne i współczesne fotografie przedstawiające urokliwe zakątki tego obszaru. Zebrana dokumentacja ikonograficzna pozwala m.in. na szczegółowe prześledzenie procesu ponownego przywrócenia Wyspy „do życia”. Natomiast dzięki specjalnej aranżacji przestrzeni wystawowej można tu organizować różnorodne działania edukacyjne.

Z przyczyn technicznych od 03.07.2019 r. do odwołania wystawa stała "Wyspa Młyńska - historia i teraźniejszość" prezentowana w Europejskim Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4 została wyłączona z możliwości zwiedzania. Za wszelkie niedogodności przepraszamy.


Dostępne galerie zdjęć:


Fotoreportaż (12)
Zobacz galerię
     Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData