kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:Muzeum


Polecamy

wystawy i wydarzenia:
Drukuj

WystawyIdą Gody, Boże Narodzenie w zwyczajach i sztuce ludowej : kliknij
Nazwa: Idą Gody, Boże Narodzenie w zwyczajach i sztuce ludowej
Termin: 2020-12-05 - 2020-02-23
Autorzy: Maria Flinik-Huryn, aranżacja plastyczna: Ewa Widacka-Matoszko
Miejsce: Zbiory Archeologiczne – ul. Mennica 2 na Wyspie Młyńskiej
Opis:

Na wystawie zaprezentowano kilkanaście szopek, a także płaskorzeźby, rzeźby i obrazy o tematyce bożonarodzeniowej ze zbiorów bydgoskiego muzeum. Godna uwagi jest szopka Józefa Skawińskiego z Siedleczka, zrobiona z 3000 sklinowanych drewnianych elementów. Władysława Adryanowa z Kruchowa ulepiła szopkowe postacie z gliny i pokryła je barwną polichromią. Zachwyca scenka bożonarodzeniowa Antoniego Chynka z Gniewkowa, który wyrzeźbił swoją pracę w wieku stu lat.

Na ekspozycji można także zobaczyć atrybuty kolędnicze oraz nieodzowny element przystroju dzisiejszego świątecznego wnętrza – choinkę z darami w postaci zabawek wykonanych przez współczesnych ludowych rzeźbiarzy.

Święta Bożego Narodzenia są szczególnie uroczyście obchodzone w polskich rodzinach. Choinka, szopka, śpiewane kolędy tworzą miłą każdemu sercu atmosferę. Ekspozycja kieruje myśli zwiedzających ku nadchodzącym świętom – wprowadzając nas w ich klimat.

 
Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920 : kliknij
Nazwa: Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920
Termin: 2020-01-20 - 2020-05-10
Autorzy: kurator wystawy: Anna Nadolska, aranżacja plastyczna wystawy: Jan Gordon
Miejsce: Spichrze nad Brdą – ul. Grodzka 7-11
Opis:

Wystawa przybliży życie bydgoszczan i wydarzenia, które doprowadziły do włączenia miasta nad Brdą w granice niepodległego państwa polskiego.

 
Wojciech Jakubowski. Księga wyobraźni – miedzioryt : kliknij
Nazwa: Wojciech Jakubowski. Księga wyobraźni – miedzioryt
Termin: 2019-11-28 - 2020-02-02
Autorzy: kurator: Barbara Chojnacka; aranżacja plastyczna: Ewa Widacka-Matoszko
Miejsce: Galeria Sztuki Nowoczesnej – ul. Mennica 8 na Wyspie Młyńskiej
Opis:

Wystawa przygotowana została z okazji 90. urodzin Wojciecha Jakubowskiego – wybitnego grafika – miedziorytnika, autora ekslibrisów, projektanta oraz twórcy biżuterii, od wielu lat współpracującego z bydgoskim Muzeum. Jest to wystawa artysty, który już co najmniej 65 lat współtworzy historię polskiej grafiki, historię specyficznej miniatury graficznej – ekslibrisu. Wojciech Jakubowski w latach 1948-1953 studiował grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w pracowni Jerzego Hoppena i jego asystenta Edwarda Kuczyńskiego.

 
KOMAR w warsztacie – motorowery Romet : kliknij
Nazwa: KOMAR w warsztacie – motorowery Romet
Termin: 2019-05-18 - 2020-03-31
Autorzy: Łukasz Stachowiak, aranżacja plastyczna: Ewa Widacka-Matoszko
Miejsce: Exploseum
Opis:

Pamiętacie motorowery Romet? Przypomina je wystawa czasowa KOMAR w warsztacie – motorowery Romet. W szczególności zapraszamy wszystkich zainteresowanych polską motoryzacją z okresu PRL do zapoznania się z posiadaną przez Muzeum kolekcją. Dzięki specyficznej aranżacji ekspozycji przeniesiemy się do czasów PRL, w których motorowery Romet królowały na polskich ulicach i szosach.
Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData