Ptak bez przestrzeni. Georg Johann Tribowski - wczesne obrazy - otwarcie wystawy

Data wydarzenia: 2018-06-14 - 2018-07-15

Zapraszamy na wernisaż nowej wystawy, która jest zapisem emocji twórcy walczącego z brakiem przestrzeni dla swobodnego rozwoju -  Georga Johanna Tribowskiego. Otwarcie 14 czerwca, o godz. 18.00 w Spichrzach nad Brdą, wstęp wolny.

Przygotowana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie wystawa wskazuje źródła formalne i ikonograficzne twórczości Georga Johanna Tribowskiego - malarza urodzonego w niemiecko-kaszubskiej rodzinie w Gdyni, a po zakończeniu II wojny światowej przesiedlonego tymczasowo do Szczecina. Artysta spędził tu młodzieńcze lata, w 1964 r. emigrując do Hamburga.  Szczecin, mimo wykluczenia, które go tu spotkało, uformował zasadnicze zainteresowania artystyczne twórcy. W okresie tym Tribowski zajmował się wyłącznie sztuką sakralną, odrzucając całkowicie panujący wówczas realizm socjalistyczny. W swych pracach podejmował głównie tematy, które pozwalały mu symbolicznie wyrazić  ból i cierpienie. Stały się one zapisem emocji twórcy walczącego z brakiem przestrzeni dla swobodnego rozwoju. W kompozycjach tych Tribowski odwoływał się do malarstwa renesansowych twórców północnoeuropejskich (Matthiasa Grünewalda, Albrechta Dürera), niemieckich ekspresjonistów (Ernsta Ludwiga Kirchnera) oraz paryskich „nowoczesnych” (Amadea Modiglianiego, Pabla Picassa).

Ekspozycja w Spichrzach nad Brdą, Muzeum Okręgowego będzie czynna do 15 lipca 2018 roku.