Wernisaż wystawy z cyklu Dzieje Pieniądza

Data wydarzenia: 2018-05-19

19 maja podczas Europejskiej Nocy Muzeów otworzymy kolejną wystawę numizmatyczną z cyklu „Dzieje pieniądza”.
Tym razem przeniesiemy się do okresu dwudziestolecia międzywojennego. Otwarcie o godz. 18.00 w Europejskim Centrum Pieniądza.

Celem wystawy będzie prezentacja systemów monetarnych, funkcjonujących w Polsce, Niemczech, ZSRR i krajach zachodnich (gównie USA), w okresie dwudziestolecia międzywojennego (1918 – 1939), a także ukazanie gospodarczo-ekonomicznych funkcji pieniądza w tym okresie (hiperinflacja, wielki kryzys gospodarczy).

Na wystawie ukazane zostaną monety i banknoty: polskie, niemieckie, czechosłowackie, rumuńskie, litewskie, łotewskie,  Wolnego Miasta Gdańska, radzieckie, a także krajów zachodnich (USA, Wielka Brytania, Francja). Narracja rozpocznie się od podpisania rozejmu kończącego walki I wojny światowej (11 XI 1918 r.), a zakończy w przededniu wybuchu II wojny światowej (31 VIII 1939 r.). Zwiedzający będą mogli zapoznać się z jego historią – sytuacją polityczną i  gospodarczą – ukazaną przez pryzmat emitowanych wówczas znaków pieniężnych (oraz akcji i obligacji). Losy II Rzeczypospolitej przedstawione zostaną w panującym wówczas kontekście geopolitycznym, zaprezentowanym również za pomocą znaków pieniężnych. Ekspozycja ma na celu przybliżyć w przystępny sposób historię pieniądza. Pozwoli to na podniesienie wiedzy historycznej zwiedzających.

Prezentowane obiekty pochodzić będą ze zbiorów: Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Muzeum Narodowego w Warszawie.