Wystawa pokonkursowa 17 Ogólnopolskiego Przeglądu Amatorskiej Tkaniny Unikatowej

12.10.2015

Bydgoskie biennale odbywa się już po raz siedemnasty.  I choć już wiele lat temu tkactwo stało się twórczością niszową wciąż napływają do nas tkaniny z całej Polski. To święto tkaczek i tkaczy nadal znajduje szeroki odzew. Swoją twórczość pokazują na nim artyści reprezentujący wszelkie rodzaje technik i form tkackich, od tkaniny artystycznej po ludową.

Wysublimowane dzieła sztuki, ciepłe i przyjazne dla człowieka mają bardzo archaiczny rodowód. To jedna z najstarszych form ludzkiej aktywności. Przeszła długą, krętą drogę poprzez różne rodzaje form użytkowych towarzyszących człowiekowi w jego otoczeniu, okrywających go, po najbardziej wymyślne kreacje artystyczne. Echa tego widoczne są do dziś w przesyłanych do nas pracach, w różnorodności technik i motywów. Bardzo to trudny sposób twórczej ekspresji wymagający prócz talentu, cierpliwości i skupienia i specyficznej wyobraźni. Jeśli uda się pokonać te wszystkie przeciwności powstają dzieła niezwykłe, klimatyczne, budzące pozytywne emocje. Miękki sposób obrazowania, przekłada się na często różny od naszego sposób postrzegania świata, dużo tu piękna, pojęcia we współczesnej sztuce zepchniętego na margines.
I tu, w Bydgoszczy, co dwa lata spotykamy się z ludźmi, którzy twórcze spełnienie odnajdują właśnie w tkactwie. Pracują w klubach w Kołobrzegu, Poznaniu, Warszawie, Zielonej Górze i innych miastach, pracują indywidualnie i w warsztatach wiejskich odziedziczonych po przodkach razem z techniką i tradycją. Pracują dla własnej satysfakcji i radości ale też chcą się z nami podzielić.
Wystawa tkanin wybranych przez Jury konkursu odbywa się w salach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, partnera od wielu lat wspierającego to, i inne nasze działania. Warto przyjść do Spichrzy przy ulicy Grodzkiej w sobotę 17 października bo można spotkać się z artystami. Zobaczyć te niecodzienne dzieła, które dziś rzadko już pojawiają się w galeriach i na wystawach, nacieszyć oko i duszę, może zakupić coś dla siebie, mogą Państwo do końca listopada. W tym roku to ponad 100 tkanin 82 autorów.

Katarzyna Wolska

Piękna, wspaniała, doskonała, wyśmienita, znakomita, wyborna, kapitalna.

Na Ogólnopolski Konkurs Tkaniny Unikatowej w roku 2015 zostały przesłane prace bardzo różnorodne pod względem zarówno plastycznym jak i technicznym. Jury zwróciło uwagę na fakt, iż większość tkanin była ciekawa plastycznie i reprezentowała wysoki poziom wykonania. Na szczególne podkreślenie zasługuje wielka różnorodność tematyczna, co świadczy o dużej kreatywności wykonawców. Twórcy używali do wykonania swoich prac różnego rodzaju włókien, a także innych materiałów. Jury przyznało nagrodę specjalną pracy w której autorka wykorzystała wplecione w tkaninę agaty. Praca charakteryzuje się zarówno bardzo dobrą kompozycją, świetną kolorystyką jak też wysokim poziomem technicznym – szczególnie wplatania kamieni w tkaninę. Pozostałe nagrodzone prace przedstawiające pejzaże, drzewa, domy itd…….. mają także ciekawą kolorystykę i dobry poziom wykonania.

Jury zdecydowało o oddzielnym ocenianiu tkaniny ludowej, reprezentowanej przez tkaniny wielonicielnicową oraz podwójną – dywany dwuosnowowe. Tkaniny te to tkaniny użytkowe - kapy na łóżka i tkaniny dekoracyjne wieszane na ścianach. Kapy wykonywano zarówno w technice wielonicielnicowej jak i podwójnej, tkaniny dekoracyjne tylko w technice podwójnej. Wszystkie oceniane tkaniny charakteryzowały się doskonałą kompozycją, świetną kolorystyką oraz bardzo dobrym poziomem technicznym. Za szczególnie cenne Jury uznało to, iż oceniana tkanina zarówno w swej kolorystyce jak i wzorach bezpośrednio nawiązuje do tradycyjnych motywów ludowych. Pierwszą nagrodę w kategorii tkaniny ludowej zdobyła praca p. Teresy Pryzmont – dywan dwuosnowowy nawiązujący w swojej kompozycji i wzorach do najstarszych podwójnych tkanin mazurskich.

Kinga Turska Skowronek

Lista osób nagrodzonych na XVII Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiej Tkaniny Unikatowej:

Tkanina artystyczna:

Alicja Kochanowska,Janów,nagroda
Kazimiera Makowska,Lipsk,nagroda
Irena Skorupska,Kamianki Czabaje,nagroda

Wernisaż odbędzie się w sobotę17 października o godzinie 12.00 w Spichrzach nad Brdą (wstęp wolny)