kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:Polecamy

wystawy i wydarzenia:

Jerzy Nowosielski, Pejzaż z tramwajem, 1964, tempera, płótnoJerzy Nowosielski (1923-2011) twórca obrazów sztalugowych i polichromii, rysownik, scenograf, autor tekstów teoretycznych poświęconych malarstwu nowoczesnemu i ikonie. 

Artysta po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych przeprowadził się z żoną do Łodzi. Wówczas zaczął malować pejzaże tego przemysłowego miasta. Nie porzucił tego tematu również po latach, kiedy wrócił do Krakowa w 1962 roku. Ze swojego mieszkania przy ulicy Lubicz obserwował tramwaje, pociągi, torowiska, uwieczniając je na swoich płótnach.

Ten typ przedstawienia można nazwać pejzażem topograficznym. Wysoko umieszczony horyzont, ograniczenie głębi w zasadzie do jednego planu, schematyczne przedstawienie dróg i lapidarne zaznaczenie architektury miasta, nasuwają skojarzenia z mapami. W tak ukazanych osadach rzadko znajduje się miejsce dla ich mieszkańców.

Artysta używa dwóch różnych perspektyw: ziemia jest widziana z lotu ptaka (stąd wysoki horyzont i sposób przedstawiania dróg), natomiast architektura malowana jest tak, jakby obserwator stał na wprost fasady każdego budynku. Można założyć, że to swobodne podejście do zasad optyki w dużym stopniu wynika ze zdobyczy kubizmu. Uwzględnione zostają dwie pozycje widza względem przedstawianych obiektów – wewnętrzna i zewnętrzna.

Rozwiązanie tego typu powszechnie stosowane było w malarstwie ikonowym. Wynikająca
z tego zabiegu deformacja ma służyć wyrażeniu subiektywnej  postawy malarza wobec rzeczywistości. 

Obraz „Pejzaż z tramwajem” można oglądać w Galerii Sztuki Nowoczesnej na wystawie stałej.

Monika Kosteczko-Grajek

Fot. Jerzy Nowosielski, Pejzaż z tramwajem, 1964, tempera, płótno

Obraz Jerzy Nowosielski, Pejzaż z tramwajem, 1964, tempera, płótno
Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData