Ustawienia
PL  EN

Odwiedź nas na:Polecamy

wystawy i wydarzenia:

Tablica pamiątkowa ku czci zmarłego dra Emila Warmińskiego


Datowanie: 1909 r.


Ceniony lekarz, społecznik, działacz narodowy – dr Emil Warmiński urodził się 15 marca 1881 roku w Bydgoszczy, a jego wykształceniem zajmował się stryj lekarz Stanisław Warmiński. Młody Warmiński ukończył bydgoskie gimnazjum i rozpoczął studia w Niemczech, gdzie uzyskał tytuł doktora medycyny. Od 1905 roku prowadził swoją praktykę lekarską przy ul. Gdańskiej 9. Bardzo aktywnie działał na polu narodowym i społecznym. Przyczynił się do rozwoju między innymi Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, Towarzystwa Śpiewaczego „Halka” czy Towarzystwa Przemysłowego. Założył bibliotekę i czytelnię dla dzieci, miał decydujący udział w stworzeniu „Domu Polskiego” – ostoi polskości w niemieckiej Bydgoszczy. Po ciężkiej chorobie płuc odszedł 8 czerwca 1909 roku.


Prezentowany obiekt to drewniana tablica ku czci zmarłego lekarza. Widzimy postać anioła z metalu, jest schylony i trzyma wieniec kwiatowy nad fotografią lekarza. Społecznik siedzi w fotelu ubrany w marynarkę dwurzędową, a ręką opartą na stole z książkami podpiera brodę. Pod zdjęciem umieszczono metalową tabliczkę z wyrytym napisem: „Dr Emil Warmiński” oraz datą: „6.07.1909 r.”. Na odwrotnej stronie zabytku naklejona jest fotografia  Ludwika Sosnowskiego – mistrza blacharskiego, ale przede wszystkim polskiego działacza społecznego, który współpracował z Warmińskim.


Wspominając dra Emila Warmińskiego, warto wymienić także jego żonę Halinę, która bardzo prężnie działała w miejskiej społeczności. To między innymi jej praca przyczyniła się do powstania Czytelni dla Kobiet, która szybko stała się największą i najaktywniej działającą instytucją tego typu w Wielkopolsce. Halina i Emil Warmińscy mieli dwoje dzieci, córkę Sławutę oraz znanego prawnika i sportowca – Przemysława Marię Longinusa, który zginął podczas obrony stolicy we wrześniu 1939 roku.


Tablicę pamiątkową oglądać będzie można na wirtualnej wystawie "O tym, jak Bydgoszcz stała się wolna" [link], przygotowanej w ramach obchodów 100. rocznicy powrotu naszego miasta do Polski. Ekspozycja dostępna będzie w mediach społecznościowych i na stronie internetowej Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Obiekt ten znajduje się także na wystawie stałej "Od Starego Rynku do Placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy" [link] w Spichrzach nad Brdą przy ul. Grodzkiej 7-11. 

Karol Kantorski
 

Tablica pamiątkowa ku czci zmarłego dra Emila Warmińskiego, 1909 r.

fot. Tablica pamiątkowa ku czci zmarłego dra Emila Warmińskiego, 1909 r., repr. Wojciech Woźniak

Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData