kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:Polecamy

wystawy i wydarzenia:

Leon Wyczółkowski, Las (Wnętrze lasu ze świerkiem), ok. 1905 r., pastel, gwasz/brązowy papier naklejony na tekturę, 109x79,5cmObraz "Las" dotyczy jednego z ulubionych motywów w twórczości Leona Wyczółkowskiego, artysta kochał las i często go przedstawiał. Drzewa, fascynowały malarza od pierwszych samodzielnych poczynań na początku lat 80. XIX wieku, po ostatnie prace wykonane kilka miesięcy przed śmiercią w 1936 roku.

Wyczółkowski rysował drzewa w różnych technikach malarskich i graficznych. Starannie dobierał płótna i wysokogatunkowe papiery o zróżnicowanej gramaturze, fakturze, mięsistości, gładkości i barwie. Malował zarówno pojedyncze okazy, jak i niewielkie skupiska drzew, jednak najbardziej interesowały go pejzaże przedstawiające lasy.

Praca powstała prawdopodobnie około 1905 r. i łączy się z cyklem tatrzańskich pasteli z okresu krakowskiego. W latach 1904-1905  malarz, wspólnie z Feliksem Jasieńskim, przebywał w Zakopanem, gdzie od sierpnia do października, pracował nad kilkudziesięcioma nowymi kompozycjami przedstawiającymi leśne i górskie krajobrazy Tatr.

Praca przedstawia fragment mrocznego, tajemniczego wnętrza lasu, z widocznym dorodnym, starym drzewem, położonym na wzniesieniu ujętym od dołu w bliskim kadrze, tworząc główny akcent w obrazie.  Przed świerkiem  porośnięty rudo-brązowym mchem kamień. Ponadto w warstwie poszycia pokazane zostały leśne kwiaty, i mchy.

 Usytuowany w środku złożonej kompozycji  wysoki świerk z pędami zwisającymi do dołu, dzieli przestrzeń przed drzewem i za nim. Artysta wydobył przestrzenność kompozycji poprzez skontrastowanie dwóch stref: wyniosły, ciemny, rozgałęziony świerk (będący reprezentantem lasu, boru) z płaskimi, gładkimi kamieniami po lewej stronie kompozycji (odnośnik do gór) i drobnym poszyciem leśnym, różnorodnymi roślinami, liśćmi i białymi kwiatami przed i za świerkiem.

Ewa Sekuła-Tauer

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz dotacji celowej z budżetu miasta, udzielonej przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

 

 

Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData