kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:Polecamy

wystawy i wydarzenia:
Drukuj

Obiekt miesiąca


Wyświetlam: 1 - 8 / 88


Buty w dawnej Bydgoszczy
Nazwa: Buty w dawnej Bydgoszczy
Opis:

Buty ze staropolskiej Bydgoszczy

Ochrona stopy – buty, to jeden z najwcześniejszych wynalazków jakie towarzyszą człowiekowi przez dzieje. Oczywiście zmieniały się materiały, z których wykonywano obuwie. Zmieniały się formy, a raczej typy butów, co przez całe tysiąclecia dyktowane było raczej funkcjami praktycznymi, a dopiero od średniowiecza także modą.

 
Kościół klarysek na starej fotografii
Nazwa: Kościół klarysek na starej fotografii
Opis:

Kościół klarysek w Bydgoszczy, R. Schreiber, 1895, karton, fotografia

Na zdjęciu wykonanym od ul. Pocztowej widoczna jest południowo-wschodnia strona kościoła Klarysek. Kościół ten, wraz z klasztorem, ma bogatą historię, która jest głęboko zakorzeniona w dziejach Bydgoszczy. Pierwotnie w tym miejscu do roku 1645 stał kościół św. Ducha, ale ze względu na sprowadzenie się do miasta zakonu klarysek (1615 r.) zdecydowano się na rozbudowę tego obiektu.

 
Niezwykły trojak
Nazwa: Niezwykły trojak
Opis:

W zbiorach MOB znajduje się wyjątkowa moneta, dokumentująca początkowy okres funkcjonowania mennicy bydgoskiej. Obecnie znajduje się na stałej wystawie w Europejskim Centrum Pieniądza.

 
Leokadia Łempicka, "Dziewczynka na stole"
Nazwa: Leokadia Łempicka, "Dziewczynka na stole"
Opis:

Leokadia Łempicka, Dziewczynka na stole

Ulubionym gatunkiem malarskim Leokadii Łempickiej był portret. Ze szczególnym upodobaniem utrwalała realistyczne wizerunki kobiet i dzieci, zarówno w technice olejnej, jaki i w mistrzowsko opanowanym pastelu. Tworzonym obrazom nadawała liryczny, nieco melancholijny nastrój.

Czytaj więcej >>>

 
Pocztówka „Dom i ogród Spółdzielni Budowlanej w Bydgoszczy (Dom Polski)”
Nazwa: Pocztówka „Dom i ogród Spółdzielni Budowlanej w Bydgoszczy (Dom Polski)”
Opis:

Pocztówka „Dom i ogród Spółdzielni Budowlanej w Bydgoszczy (Dom Polski)”, Samson & Co., ok. 1910 r.

Prezentowana pocztówka przedstawia budynek Spółdzielni Budowlanej, którego nazwa była rodzajem kamuflażu dla organizowanego w tym miejscu polskiego życia kulturalnego. Nieoficjalnie był to tzw. Dom Polski. Spółdzielnia założona została w 1903 roku z inicjatywny m.in. dra Emila Warmińskiego – znanego bydgoskiego lekarza i społecznika.

 
Wczesnośredniowieczne łyżwy z kości, XI – XIII w.
Nazwa: Wczesnośredniowieczne łyżwy z kości, XI – XIII w.
Opis:

Wczesnośredniowieczne łyżwy z kości, XI – XIII w.

Pierwsze łyżwy, jakie stworzył człowiek, odnaleziono na dnie jeziora w Szwajcarii i pochodzą sprzed  4-5 tysięcy lat. Ich wygląd  znacznie odbiega od powszechnie przyjętego wzoru, ponieważ tworzono je z kości zwierząt. Prezentowane poniżej łyżwy pochodzą z okresu od XI do XIII wieku. Dział archeologiczny bydgoskiego muzeum  może  poszczycić się jednym z największych  zbiorów kościanych  łyżew w Polsce.
 
Symboliczny klucz do bram miasta na poduszce ceremonialnej Bydgoszcz (?), pocz. XX w., stal nierdzewna, toczona
Nazwa: Symboliczny klucz do bram miasta na poduszce ceremonialnej Bydgoszcz (?), pocz. XX w., stal nierdzewna, toczona
Opis:
Symboliczny klucz do bram miasta na poduszce ceremonialnej
Bydgoszcz (?), pocz. XX w. 
stal nierdzewna, toczona
 
Pamiętnego dnia 19 stycznia 1920 roku klucz do bram naszego miasta spoczywający na poduszce ceremonialnej został przekazany przez ostatniego burmistrza Bydgoszczy, Hugo Wolffa, przyszłemu komisarycznemu prezydentowi miasta, Janowi Maciaszkowi.
 
Priscilla Romero, Dotyk Midasa, 2018 lateksografia, chine-collé, płatki złota, instalacja 100 x 100 cm
Nazwa: Priscilla Romero, Dotyk Midasa, 2018 lateksografia, chine-collé, płatki złota, instalacja 100 x 100 cm
Opis:

„Instalacja graficzna Dotyk Midasa odwołuje się do mitologicznej metafory, aby skłonić do refleksji nad paradoksami mechanizmów władzy funkcjonującymi w społeczeństwie. Ludzie są zdolni do osiągnięcia wielu rzeczy, postrzegania własnych możliwości w kategoriach boskości i wykorzystywania umiejętności przekształcania otaczającego świata zarówno w lepszy, jak i gorszy. Ta moc zaburza postrzeganie rzeczywistości i w większości przypadków znanych historii przekracza naszą zdolność rozumienia konsekwencji własnych działań."

Wyświetlam: 1 - 8 / 88


Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData