kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:Muzeum


Polecamy

wystawy i wydarzenia:Muzeum bez barier

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego to bydgoska instytucja muzealna o profilu historyczno-artystycznym, posiadające jedno z największych kolekcji: dzieł Leona Wyczółkowskiego oraz sztuki współczesnej.

Muzeum szczyci się także zbiorem unikatowych zabytków archeologicznych, w tym najstarszych z epoki kamienia oraz kolekcją monet ze wszystkich mennic czynnych w Polsce na przestrzeni wieków, także z mennicy bydgoskiej.

Na odwiedzających czekają ponadto pamiątki historyczne z regionu bydgoskiego.  W czterech budynkach i zespole spichrzy znajdujących się w centrum miasta prezentowane są wystawy stałe:

Mennica Bydgoska,

Wyspa Młyńska. Historia i teraźniejszość,

Galeria Sztuki Nowoczesnej,

Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy,

W grodzie Bydgosta. Tajemnice życia wczesnośredniowiecznych mieszkańców Bydgoszczy i okolic,

Na pograniczu Wielkopolski i Pomorza. Bydgoszcz i region u zarania dziejów,

Twórczość Leona Wyczółkowskiego.

​Najnowszy odział Muzeum, otwarty w 2011 roku, czyli usytuowane w dawnej niemieckiej fabryce nitrogliceryny – EXPLOSEUM - Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg  jest niewątpliwie jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych nie tylko w skali województwa kujawsko-pomorskiego, ale i całego kraju.

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego to także Muzeum bez barier. Staramy się sprostać oczekiwaniom i wymaganiom, jakie niesie ze sobą obsługa gości z dysfunkcjami, którzy są mile widziani w naszych progach. Osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom, o ile stopień niepełnosprawności wymaga opieki, przysługuje bezpłatny wstęp do Muzeum.  

Dostępność budynków dla osób z dysfunkcjami oraz przystosowanie ich do potrzeb tej grupy społecznej wiąże się z likwidacją barier urbanistycznych, architektonicznych, technicznych, w komunikowaniu się oraz barier mentalnych, dlatego też sukcesywnie staramy się dostosowywać muzealne budynki tak, by były przyjazne dla wszystkich zwiedzających.

Przystosowanie obiektów:

  • Spichrze nad Brdą: budynek posiada windę

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mają możliwość zwiedzenia wszystkich wystaw znajdujących się w budynku.

  • Zbiory Archeologiczne: budynek posiada podnośnik pionowy bez szybu.

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mają możliwość zwiedzenia wystawy stałej

"W grodzie Bydgosta. Tajemnice życia wczesnośredniowiecznych mieszkańców Bydgoszczy i okolic" znajdującej się na parterze w budynku Zbiorów Archeologicznych. 

  • Europejskie Centrum Pieniądza: budynek posiada podnośnik pionowy bez szybu oraz toaletę przystosowaną dla osób z niepełnosprawnością ruchową
  • Galeria Sztuki Nowoczesnej: budynek posiada windę oraz toaletę przystosowaną dla osób z niepełnosprawnością ruchową
  • Dom Leona Wyczółkowskiego: budynek posiada podnośnik schodowy.

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mają możliwość zwiedzenia części wystawy stałej (salon niebieski oraz salon zielony) pt.  "Twórczość Leona Wyczółkowskiego (1852-1936)"    znajdującej się na parterze w Domu Leona Wyczółkowskiego.

  • Exploseum: Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich prosimy o wcześniejsze ustalenie wizyty w Exploseum z naszą obsługą (tel. 883366056). Do każdego zwiedzającego podchodzimy indywidualnie. Budynek posiada schodołazy.
  • Exploseum w Niepełnosprawniku

Muzeum zaprasza również wszystkich do korzystania z oferty edukacyjnej i kulturalnej. Prowadzimy warsztaty, lekcje muzealne dostosowane do potrzeb gości z dysfunkcjami. Możliwe jest także skorzystanie z oferty zajęć poza siedzibą Muzeum.

W celu ułatwienia dostępu do Muzeum osobom niepełnosprawnym prosimy o skontaktowanie się z Muzeum i poinformowanie o terminie wizyty.

Dział Edukacji i Promocji

tel.: 52 58 59 910 

tel.: 52 58 59 911

tel.: 52 58 59 914

Wspieramy również projekt „Muzea bez barier” – Koalicja muzeów polskich i ukraińskich na rzecz profesjonalnej obsługi niepełnosprawnego zwiedzającego.

Bezpłatna aplikacja na telefon do pobrania w sklepie Google Play.

 

Dżwiękowe muzeum

Zapraszmy do zapoznania się z naszymi audiodeskrypcjami - dźwiekowymi opisami wybranych obiektów znajdujących się w muzealnych zbiorach.

Zbiory Działu Archeologii

Popielnica twarzowa; wczesna epoka żelaza, 550-400 r. p.n.e., surowiec: glina

Zbiory Działu Etnografii

Teofil Ociepka, Dżungla, olej na płótnie, 1964 r.

Teofil Ociepka, W puszczy, gwasz, tusz, olej,  papier, 1970 r.

Zbiory Dzialu Historii

 

Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData