Ustawienia
PL  EN

Odwiedź nas na:Muzeum


Polecamy

wystawy i wydarzenia:
"OKRUCHY PRZESZŁOŚĆI" - relacje osób zatrudnionych w byłej niemieckiej fabryce zbrojeniowej koncernu DAG w Bydgoszczy w latach 1939-1945
 
Jednym z podstawowych celów, do jakich powołane zostały placówki muzealne jest gromadzenie informacji o dziejach minionych będących świadectwem dla przyszłych pokoleń. Realizując ów cel, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego prowadzi akcję „Okruchy przeszłości”, która ma na celu zbieranie relacji od osób zatrudnionych w fabryce zbrojeniowej koncernu DAG w Bydgoszczy.
 
Zwracamy się więc z gorącą prośbą do osób pracujących niegdyś w tejże wytwórni, ludzi których los w często bardzo brutalny sposób zetknął z widmem pracy przymusowej, a także osób które były świadkami życia codziennego pracowników zatrudnionych w DAG, aby skontaktowali się z Muzeum i podzielili swoimi wspomnieniami. Z pozoru nieistotne fakty, strzępy wspomnień mogą okazać się nieocenionym materiałem badawczym nad historią osób pracujących w bydgoskiej fabryce zbrojeniowej. Zależy nam zarówno na opisach historii ludzi zatrudnionych bezpośrednio przy budowie, czy przy samej produkcji, jak również na wspomnieniach związanych pośrednio z fabryką, aby ukazać jej wpływ na miasto Bydgoszcz oraz na cały region w latach 1939-1945.
 
Relacje mogą zostać wysłane do naszej placówki za pośrednictwem poczty lub drogą elektroniczną, istnieje również możliwość nagrania wypowiedzi świadków, przez pracowników Muzeum (do czego gorąco zachęcamy). Osobą koordynującą projekt jest Maciej Kułakowski, kierownik Działu Historii Techniki Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
 
Twoje życie tworzy naszą historię, która nie może zostać zapomniana!
 
Dane teleadresowe:
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego
85-006 Bydgoszcz, ul. Gdańska 4
Maciej Kułakowski:
tel. 883366054;
Recepcja Exploseum:
tel. 883366056
e-mail: exploseum@muzeum.bydgoszcz.pl
 
 

belka logotypowa

Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData