#MOBon

27.04.2020

#MOBon to spotkania z pracownikami muzeum, którzy opowiadają o wystawach stałych i czasowych, a także przedstawiają historie poszczególnych dzieł, zarówno prezentowanych na wystawach jak i przechowywanych w muzealnych magazynach.

Centrum Edukacji Muzealnej

"Zabawy ze sztuką"
Przestrzeń do samodzielnego doświadczania znajdująca się w Centrum Edukacji Muzealnej. Jej autor – dr Mateusz Soliński – kustosz dyplomowany z Działu Edukacji i Promocji, przybliża nam podstawowe pojęcia związane ze sztuką.

– Perspektywa

– Kompozycja

Światło

Centrum Edukacji Muzealnej

Wielkanoc
W Centrum Edukacji Muzealnej realizowane są różnorodne zajęcia i projekty edukacyjne, również związane z lokalnymi tradycjami. Zwyczaje wielkanocne przybliży Anna Kornelia Jędrzejewska, kustosz Działu Edukacji i Promocji.

Exploseum

Wystawa "KOMAR w warsztacie – motorowery Romet "
Pamiętacie motorowery Romet? Przypomina je wystawa czasowa "KOMAR w warsztacie – motorowery Romet". Do czasów PRL, w których motorowery Romet królowały na polskich ulicach i szosach, "przeniesie" nas Łukasz Stachowiak, adiunkt Działu Historii Techniki.

Galeria Sztuki Nowoczesnej

Wystawa "Galeria Sztuki Nowoczesnej" - Bronisław Linke "Biała głowa"
Galeria Sztuki Nowoczesnej mieści się w budynku dawnego młyna, przy ul. Mennica 8 na Wyspie Młyńskiej. Pokazuje ona wybrane, najbardziej reprezentacyjne dzieła z kolekcji bydgoskiego muzeum. Ekspozycja odzwierciedla konkretne kierunki, nurty oraz postawy twórcze w sztuce polskiej ostatnich stu lat. Wybrane eksponaty zaprezentuje dr Monika Kosteczko-Grajek, kustosz Działu Sztuki.

Wystawa "Mistrzowie"
W Galerii Sztuki Nowoczesnej organizowane są także wystawy czasowe. Aktualna ekspozycja pt.: “Mistrzowie” - jest drugą z cyklu prezentacją przybliżającą wybrane prace malarskie, rysunkowe, graficzne i rzeźbiarskie z kolekcji bydgoskiego muzeum, których autorami są wybitni artyści. O wystawie i obiektach opowie zastępca dyrektora muzeum ds. zbiorów - Inga Kopciewicz, kustosz, kierownik Działu Sztuki.

Spichrze nad Brdą

Wystawa "Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920" - broń i militaria rosyjskie
W jaki sposób broń i militaria rosyjskiego wojska, prezentowane na wystawie “Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920”, znalazły się w naszym Muzeum? Jaka jest ich historia? Więcej na ten temat opowie nam Karol Kantorski – asystent z Działu Historii.

Wystawa "Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920" - Patriotyczne przedszkole
Czy znacie cały wierszyk Władysława Bełzy zaczynającego się od słów "Kto Ty jesteś? Polak mały"?  Tekst całego utworu w formie komiksu możecie zobaczyć na wystawie "Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920" w przygotowanym kąciku – patriotycznym przedszkolu. O historii powstania tego wierszyka opowiada Anna Nadolska, kustosz, kierownik Działu Historii.

Wystawa "Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920" - Matki Bydgoskiej Niepodległości
Z okazji Dnia Matki przenosimy się do Spichrzy nad Brdą, gdzie od 20 stycznia br. możemy oglądać wystawę “Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920”, upamiętniająca 100. rocznicę powrotu miasta do wolnej Polski. Więcej na temat Matek Bydgoskiej Niepodległości opowie nam Anna Nadolska – kustosz i kierownik Działu Historii.

Wystawa "Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920" - Dzieło Jerzego Rupniewskiego
Czy wiecie, kto witał polskie wojska w Bydgoszczy w styczniu 1920 r.? Portret tej ważnej dla naszego miasta osoby zobaczyć możecie na wystawie czasowej “Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920”. Więcej na ten temat opowie nam Karol Kantorski – asystent z Działu Historii.

Wystawa "Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920" - Klucz do bram miasta
Na wystawie można zobaczyć symboliczny klucz do bram naszego miasta. Kto go otrzymał i kiedy? Więcej na jego temat opowie nam Karol Kantorski – asystent z Działu Historii.

Wystawa "Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920" - Chorągiew polska
W ostatnim odcinku Karol Kantorski – asystent z Działu Historii, opowie nam o chorągwi, która związana była z uroczystościami powrotu Bydgoszczy do wolnej Polski.

Europejskie Centrum Pieniądza

Wystawa "Mennica bydgoska" - Trojak koronny Zygmunta III Wazy

Europejskie Centrum Pieniądza zlokalizowane jest w miejscu, gdzie dawniej znajdowały się zabudowania bydgoskiej mennicy, działającej w latach 1594-1686. Wiedzą na temat zabytków z kolekcji podzieli się Jarosław Kozłowski, kustosz i kierownik Działu Numizmatyki.

Apteka pod Łabędziem

Laboratorium galenowe

Apteka pod Łabędziem – najmłodszy oddział naszego Muzeum dziś otworzy przed Wami swoje podwoje... online! Z powodu prac przystosowujących wnętrza do nowej ekspozycji muzealnej, nie możemy spotkać się tam jeszcze na żywo, ale uchylimy rąbka tajemnicy i zaprezentujemy prawdziwą perełkę – unikalne na skalę ogólnopolską laboratorium galenowe. W jego tajniki wprowadzi Was dr Wojciech Ślusarczyk – kustosz dyplomowany, Kierownik Działu Historii Medycyny i Farmacji MOB.

MOBkoLEKCJA
Rozszerzeniem projektu #MOBon jest seria #MOBkoLEKCJA, podczas której będziemy prezentować zabytki na co dzień przechowywane w muzealnych magazynach.

Dział Grafiki - Karol Mondral

Zapraszamy do odwiedzenia magazynu Działu Grafiki, w którym Barbara Chojnacka, starszy kustosz i kierownik działu, opowiada o życiu oraz twórczości Karola Mondrala, polskiego malarza i grafika.

Dział EtnografiiZwyczaje świętojańskie

Nasze Muzeum zajmuje się badaniem lokalnych zwyczajów i życiem codziennym mieszkańców miasta i regionu. Kolekcja Działu Etnografii reprezentuje najważniejsze dziedziny tradycyjnej kultury ludowej Pałuk, Kujaw, Kociewia, Borów Tucholskich, Krajny i Kaszub oraz dokumentuje współczesną twórczość ludową i naiwną. O zwyczajach świętojańskich opowie Maria Flinik-Huryn - starszy kustosz i kierownik działu.