Ptak bez przestrzeni. Georg Johann Tribowski - wczesne obrazy - ostatnie dni wystawy

04.07.2018

Przygotowana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie wystawa wskazuje źródła formalne i ikonograficzne twórczości Georga Johanna Tribowskiego - malarza urodzonego w niemiecko-kaszubskiej rodzinie w Gdyni, a po zakończeniu II wojny światowej przesiedlonego tymczasowo do Szczecina. Artysta spędził tu młodzieńcze lata, w 1964 r. emigrując do Hamburga.  Szczecin, mimo wykluczenia, które go tu spotkało, uformował zasadnicze zainteresowania artystyczne twórcy. W okresie tym Tribowski zajmował się wyłącznie sztuką sakralną, odrzucając całkowicie panujący wówczas realizm socjalistyczny. W swych pracach podejmował głównie tematy, które pozwalały mu symbolicznie wyrazić  ból i cierpienie. Stały się one zapisem emocji twórcy walczącego z brakiem przestrzeni dla swobodnego rozwoju. W kompozycjach tych Tribowski odwoływał się do malarstwa renesansowych twórców północnoeuropejskich (Matthiasa Grünewalda, Albrechta Dürera), niemieckich ekspresjonistów (Ernsta Ludwiga Kirchnera) oraz paryskich „nowoczesnych” (Amadea Modiglianiego, Pabla Picassa).
Na wystawie zwiedzający będą mieli możliwość zobaczenia dwóch gotyckich rzeźb z kolekcji Muzeum Okręgowego: Madonna oraz Chrystus, które bardzo rzadko są prezentowane na ekspozycjach.

Ekspozycja w Spichrzach nad Brdą, Muzeum Okręgowego będzie czynna do 15 lipca 2018 roku.

Inga Kopciewicz