zabytek godny uwagi:
Skarb złotych monet i ozdób, odkryty 2 stycznia 2018 roku w trakcie badań archeologicznych bydgoskiej fary, prowadzonych przez Roberta Grochowskiego to nie tylko zbiór pięknych i drogich przedmiotów, ale przede wszystkim niezwykłe źródło do badania kultury ludzi żyjących w szesnasto- i siedemnastowiecznej Europie. Skarb znajduje się w zbiorach MOB. Należy do niego złota moneta zwinięta w rulon.
sprawdź kiedy nas odwiedzić:
____________________
Oddziały MOB w Śródmieściu
wtorek, czwartek 10-18
środa, piątek 12-20
sobota-niedziela 12-18
poniedziałek nieczynne
__________________
Exploseum
wtorek-niedziela 10-18
poniedziałek nieczynne
Miejsca wystaw:
bądź zawsze na bieżąco:
Od niepamiętnych czasów ludzkość interesuje się urządzeniami naśladującymi żywe organizmy. 25 maja (środa) zapraszamy na wykład Wojciecha Nowaka „Karakuri — japońscy przodkowie robotów”.
1 czerwca (środa) zapraszamy dzieci wraz z opiekunami do zabaw, gier i niesamowitych działań związanych ze sztuką, rzemiosłem i kulturą naszego regionu. W tym roku przygotowaliśmy atrakcyjne, samoobsługowe stanowiska warsztatowe wyposażone w materiały plastyczne, gry, karty działań, karty kolekcjonera wrażeń! Gzuby - Dzieciaki – przybywajcie.
27 maja (piątek) zapraszamy na dyskusję panelową z udziałem prof. Pawła Jaworskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego i prof. Marka Zielińskiego z UKW na temat stosunków polsko-szwedzkich na przestrzeni wieków. Pretekstem do niej jest książka Hermana Lindqvista „Przez Bałtyk. 1000 lat polsko-szwedzkich wojen i miłości”, którą można wygrać w konkursie.
Tradycyjnie w maju przygotowaliśmy wiele wydarzeń z myślą o ludziach ze szczególnymi potrzebami. Serdecznie zapraszamy na zajęcia o świecie mody, do wysłuchania opowieści o zielonej historii naszego miasta oraz w podróż do świata zegarów. Wyprawę kończymy 21 maja spotkaniem z okazji Dnia Mamy. Obowiązują zapisy.
Zapraszamy do lektury rozmowy z prof. Jarosławem Dumanowskim, historykiem UMK, zajmującym się się m.in. historia kulinariów. Wywiad powstał w ramach projektu "Przepis na Bydgoszcz. Kulinarne tradycje miasta i regionu".
Czy zastanawialiście się nad tym co dokładnie mamy na myśli pisząc o tym, że Skarb Bydgoski jest wyjątkowy? A może trochę się zagalopowaliśmy w zachwytach? Popatrzmy na Skarb Bydgoski jako całość na tle innych znalezisk, które można z nim porównywać. Sami będziecie mogli ocenić jakość prac, jakie wykonało przy nim wiele osób od chwili odkrycia 2 stycznia 2018 roku. Przegląd podzielimy na dwie części. W pierwszej główny nacisk położymy na monety. W kolejnej, której będzie poświęcony inny post, na ozdobach.
Patron naszego muzeum Leon Wyczółkowski, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy i grafików, nosił się wytwornie, a do spraw materialnych przywiązywał mniejszą wagę niż do bliku światła w szybie. Kochał nade wszystko naturę i często znikał tak, że poszukiwano go publikując ogłoszenia w prasie. Uchodził za człowieka nieszablonowego.
sprawdź ofertę na wybrany dzień:
zapraszamy do serwisów specjalnych: