zabytek godny uwagi:
Skarb złotych monet i ozdób, odkryty 2 stycznia 2018 roku w trakcie badań archeologicznych bydgoskiej fary, prowadzonych przez Roberta Grochowskiego to nie tylko zbiór pięknych i drogich przedmiotów, ale przede wszystkim niezwykłe źródło do badania kultury ludzi żyjących w szesnasto- i siedemnastowiecznej Europie. Skarb znajduje się w zbiorach MOB. Należy do niego złota moneta zwinięta w rulon.
sprawdź kiedy nas odwiedzić:
____________________
Oddziały MOB w Śródmieściu
wtorek, czwartek 10-18
środa, piątek 12-20
sobota-niedziela 12-18
poniedziałek nieczynne
__________________
Exploseum
wtorek-niedziela 10-18
poniedziałek nieczynne
Miejsca wystaw:
bądź zawsze na bieżąco:
Zachęcamy do wypełniania naszej nowej muzealnej karty edukacyjnej. Tym razem przyjrzymy się i zainspirujemy pracami wybitnego malarza i abstrakcjonisty Leona Piesowockiego.
Prawdziwe święto tworzenia, czyli impreza na świeżym powietrzu, inspirowana retrospektywną wystawą Leona Piesowockiego, ostatniego żyjącego artysty gen. Andersa. Już 21.08 (niedziela) przy Galerii Sztuki Nowoczesnej.
Po wieloletniej przerwie wracamy do dawnej „Apteki pod Łabędziem”. Wraz z Fundacją Santander w ramach programu „Tu mieszkam, tu zmieniam Eko” przygotowaliśmy program dla 700 dzieci i młodzieży z naszego miasta. Zapisy na zajęcia ruszają od 1 sierpnia i trwają do końca miesiąca.
Co wtorek o godz. 12:00 zapraszamy do naszego oddziału: Europejskiego Centrum Pieniądza, grupy zorganizowane na kuratorskie oprowadzania po wystawie "Skarb Bydgoski". Obowiązują zapisy. Natomiast osoby indywidualne zapraszamy w każdą środę o godz. 12.00 (bez zapisów).
Zapraszamy do lektury rozmowy z prof. Jarosławem Dumanowskim, historykiem UMK, zajmującym się się m.in. historia kulinariów. Wywiad powstał w ramach projektu "Przepis na Bydgoszcz. Kulinarne tradycje miasta i regionu".
Czy zastanawialiście się nad tym co dokładnie mamy na myśli pisząc o tym, że Skarb Bydgoski jest wyjątkowy? A może trochę się zagalopowaliśmy w zachwytach? Popatrzmy na Skarb Bydgoski jako całość na tle innych znalezisk, które można z nim porównywać. Sami będziecie mogli ocenić jakość prac, jakie wykonało przy nim wiele osób od chwili odkrycia 2 stycznia 2018 roku. Przegląd podzielimy na dwie części. W pierwszej główny nacisk położymy na monety. W kolejnej, której będzie poświęcony inny post, na ozdobach.
Patron naszego muzeum Leon Wyczółkowski, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy i grafików, nosił się wytwornie, a do spraw materialnych przywiązywał mniejszą wagę niż do bliku światła w szybie. Kochał nade wszystko naturę i często znikał tak, że poszukiwano go publikując ogłoszenia w prasie. Uchodził za człowieka nieszablonowego.
sprawdź ofertę na wybrany dzień:
zapraszamy do serwisów specjalnych: