kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:Polecamy

wystawy i wydarzenia:

Statek pasażerski „Ondyna” podczas wycieczki po Brdzie. Widok z mostu Bernardyńskiego (fotografia)Statek „Ondyna”, czyli zbudowana w 1961 r. w Gdańskiej Stoczni Rzecznej w Gdańsku-Stogach, jednostka typu SP 150, była typowym statkiem żeglugi śródlądowej, przeznaczonym do rejsów w miastach położonych nad Wisłą i Odrą. Charakteryzowało ją płytkie zanurzenie i wysoka konstrukcja nierozbieralna, co znacznie ułatwiało żeglugę po płytkich rzekach, pełnych nisko zawieszonych mostów. Dodatkowo idealnie mieściła się w śluzach. Do Bydgoszczy trafiła w tym samym roku jako jeden z 12 statków tej serii, zakupionych przez Przedsiębiorstwo Państwowe Bydgoska Żegluga na Wiśle.

„Ondyna” na co dzień cumowała przy Rybim Rynku. W ciągu 30 lat eksploatacji w Bydgoszczy stała się niemal kultowym statkiem, którym nie wypadało choć raz nie płynąć. Obsługiwała rejsy prywatne i zakładowe, wycieczki szkolne i turystyczne. Odbywała regularne kursy do Torunia i Chełmna. Specjalną atrakcją były rejsy dancingowe do Brdyujścia. Oświetlony i pełen muzyki statek widziano i słyszano wówczas z odległych nabrzeży.

Z powodu kryzysu gospodarczego, w 1992 r. Żegluga Bydgoska sprzedała „Ondynę” do Gorzowa Wielkopolskiego nad Wartą. Tam zmieniono jej nazwę na „Joanna”. Do 1999 r., już pod nową nazwą, statek pływał na Warcie w Poznaniu i jeziorze Wicko w Zalesiu (niedaleko Międzyzdrojów). W latach 2000-2004 statek pływał po Zalewie Szczecińskim i na Odrze na trasie Szczecin – Mescherin jako sklep wolnocłowy. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej kursy te zarzucono. Obecnie „Joanna” (dawna „Ondyna”) pływa w Szczecinie jako statek wycieczkowy.

Ostatni raz do Bydgoszczy statek przypłynął w 1996 r. na specjalne zaproszenie nowo otwartego wtedy Banku BRE.

Fotografię można odnaleźć na wystawie „Miasto – Ludzie – Rzeka. Bydgoska opowieść znad Brdy i Wisły” w Zbiorach Archeologicznych (piwnica), przy ul. Mennica 2.

Statek pasażerski „Ondyna” podczas wycieczki po Brdzie. Widok z mostu Bernardyńskiego (fotografia)

 

Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData