kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:Polecamy

wystawy i wydarzenia:

Fotografia: Łucja Baumgartówna i I. Lewczykówna spacerujące ul. Gdańską na wysokości pl. Wolności

Pochodzenie: Bydgoszcz
Datowanie: 20 marca 1933 r.


W marcu bydgoskie Muzeum Okręgowe zachęca do obejrzenia fotografii, która została wykonana w ostatnim dniu kalendarzowej zimy…84 lata temu. Z pozoru jest to zdjęcie typowe dla okresu międzywojennego, przedstawiające dwie młode kobiety spacerujące główną ulicą miasta. Kiedy przyjrzymy się dokładniej fotografii zauważymy, że jedną z elegancko ubranych panien jest 22 letnia wówczas Łucja Baumgartówna. Ta, dzisiaj trochę zapomniana, wybitna pomorska sportsmenka, lekkoatletka i sokolica była dumą międzywojennej Bydgoszczy. Warto poznać kilka faktów z życia tej nieprzeciętnej kobiety, która delikatnie uśmiecha się do nas ze starej fotografii.

Łucja Baumgart-Rautman (ur. 12.08.1911 r. w Fordonie, zm. 2000 r.). W wieku 14 lat wstąpiła do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” IV Bydgoszcz-Bielawy, z którym związana była cała jej rodzina. Następnie należała do TG „Sokół” VIII Żeński w Bydgoszczy. Prezeską tego gniazda była redaktorka „Dziennika Bydgoskiego” i radna miejska Wincentyna Teskowa. Baumgartówna wielokrotnie brała udział w „sokolich” mistrzostwach Pomorza i konkursach ogólnopolskich. Na zawodach lekkoatletycznych kobiet zajmowała zawsze miejsca na podium. W sumie w latach 1927-1935 zdobyła ok. 30 medali i 80 dyplomów. W roku 1933, z którego pochodzi prezentowana fotografia, Baumgartówna wywalczyła m.in. I miejsce w biegu na 60 m, 200 m i sztafecie 4x75 m oraz II miejsce w biegu na 100 m podczas zlotu „Sokoła” dzielnicy małopolskiej we Lwowie, a także I miejsce w biegu na 60 m i 100 m w spotkaniu reprezentacji AZS Poznań i „Sokół” Bydgoszcz z okazji Dnia Sportu Kobiet w Bydgoszczy. Kariera sportowa lekkoatletki nie ograniczała się jedynie do biegów na krótkich i dłuższych dystansach. Startowała także w takich dyscyplinach sportowych jak m.in. skok w dal, pchnięcie kulą czy rzut oszczepem. W 1982 r. na łamach „Kalendarza Bydgoskiego” tak wspomina lata swej młodości: „Mimo stałych sukcesów, nie miałam trenera, biegałam bez kolców, nie miałam masażysty, na zawody wyjeżdżałam za pieniądze rodziców, w dodatku często w stroju sportowym przez siebie uszytym. (…) pokochałam ten sport i zwalczanie wszystkich trudności (…)”. W 1935 r. poślubiła marynarza Rautmana i wyprowadziła się do Gdyni. W 1989 r. Łucja Baumgart-Rautman była współzałożycielką TG „Sokół” I Bydgoszcz-Macierz, a rok później TG „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon (członek honorowy i Matka Chrzestna sztandaru tego gniazda). Wykazywała także aktywność w sokolim klubie Seniora Sportu. Startowała m.in. w zawodach sportowych „old-boyów” i odnosiła na nich spore sukcesy.

Fotografię Łucji Baumgartówny można znaleźć w albumie na historycznej wystawie stałej „Od Starego Rynku do pl. Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy” w Spichrzach nad Brdą, przy ul. Grodzkiej 7-11.

Anna Nadolska

Fotografia z archiwum MOB

Łucja Baumgartówna i I. Lewczykówna spacerujące ul. Gdańską na wysokości pl. Wolności

Bydgoszcz, 20 marca 1933 r.

 

Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData