kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:Polecamy

wystawy i wydarzenia:

Janusz Akermann, Trzy Gracje, linoryt barwny, 2007

Datowanie: 2007


Trzy Gracje to jeden z serii największych linorytów barwnych autorstwa Janusza Akermanna, wpisujący się w krąg podobnych formatem plansz, jak m.in. Czwaruga Tczewski (2004) i Żona Czwarugi Tczewskiego (2009), a także Moja miska z medalionem (2005). Podobnie, jak wymienione prace mieści się w nurcie formalno-stylistycznych poszukiwań artysty, charakterystycznych dla pierwszego dziesięciolecia XXI stulecia. Z wcześniejszym etapem twórczości linoryt ten łączy jednak tematyka, bowiem bohaterem płócien i graficznych plansz artysty jest zawsze człowiek.

Linoryt Trzy Gracje różni się zdecydowanie od ekspresyjnych, uogólnionych, często zniekształconych sylwetek wypełniających płótna i plansze artysty w latach 80. i 90. ubiegłego stulecia. Trzy rzymskie Gracje, boginie wdzięku, piękna i radości: Aglaja (Promienna), Eufrozyna (Rozumna) i Taleja (Kwitnąca) w artystycznej interpretacji Akermanna zyskały postać jednej i tej samej kobiety – żony. Można byłoby skomentować: trzy odsłony jednej żony, a każda jest inna.

Powstanie dekoracyjnie stylizowanej grafiki, zrealizowanej w kilku wariantach barwnych, poprzedziła „prawdziwa” historia – kiedy artysta zaplanował pracę z modelką, spotkał się ze sprzeciwem żony, która sama zdecydowała się na pozowanie. Tak więc i ta historia, jak większość malarskich i graficznych realizacji artysty, posiada swoje odniesienia do codzienności, inspirowana jest aktualnymi wydarzeniami. 

Obraz można oglądać na wystawie „Czy czas poszukiwań to czas stracony? Janusz Akermann – malarstwo i grafika”, czynnej do 26 marca 2017 roku w Galerii Sztuki Nowoczesnej.

 

Barbara Chojnacka

Janusz Akermann, Trzy Gracje, linoryt barwny, 2007

Janusz Akermann, Trzy Gracje, linoryt barwny, 2007

Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData