kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:Polecamy

wystawy i wydarzenia:

Henryk Nostitz-Jackowski, Projekt witraża Adoracja Matki Boskiej do kościoła farnego w Bydgoszczy1921, rysunek tuszem i węglem podkolorowany temperą, karton kremowy

W latach 1922-1925, podczas realizacji modernistycznej polichromii w Farze, Henryk Nostitz-Jackowski (1880-1948, poznański malarz, autor polichromii i witraży) wykonał również witraże w prezbiterium i nawach. Prezentowany karton jest jednym z dwóch witraży figuralnych w prezbiterium. 

W 1921 roku kartony wystawiane były w oknie księgarni Leona Posłusznego przy placu Teatralnym w Bydgoszczy. Tematyka witraża posiada wymowę patriotyczną – wizerunek Matki Boskiej jako Królowej Korony Polskiej, u stóp której umieszczone zostały sylwetki trzech pokoleń obrońców Ojczyzny – husarza, kosyniera i żołnierza polskiego. Witraż stanowił dar radcy Melchiora Wierzbickiego, którego syn Janusz, ukazany w mundurze żołnierza, poległ podczas powstania wielkopolskiego. Wzdłuż dolnej krawędzi kartonu mieści się napis: (...) POLEGŁYM ZA OJCZYZNĘ 8 I 1919 / JANUSZA (...) MELCHIOR I JANINA Z SZELSKICH WIERZBICCY.

W rocznicę śmierci Janusza Wierzbickiego na łamach „Dziennika Bydgoskiego” zamieszczono wspomnienie, zatytułowane Pierwsza ofiara, przybliżające okoliczności śmierci młodego powstańca: „Dziś mija rok, jak pod Zbąszynem poległ śp. Janusz Wierzbicki, syn pp. radcostwa Wierzbickich z Bydgoszczy. Jeszcze w uroczystość Trzech Króli bawił u rodziców, a podążywszy następnie na stanowisko swe pod Grodziskiem na wezwanie do boju podążył w szeregi powstańcze i, choć nigdy żołnierzem nie był, wziął udział w bitwie pod Zbąszynem, w której śmiertelnie ranny, niebawem młode swe życie zakończył. Była to pierwsza ofiara za wolność  Ojczyzny – z naszego miasta”.

 

Janusz Wierzbicki (1897-1919), syn Mielchiora, wybitnego działacza narodowościowego i społecznego, został pochowany w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy.

 

Barbara Chojnacka

 

Pracę można oglądać na wystawie „Niepodległa polska. 1918 rok” w Spichrzach nad Brdą przy ul. Grodzkiej 7-11.

 

Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData