kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:Polecamy

wystawy i wydarzenia:
Drukuj

Obiekt miesiąca


Wyświetlam: 1 - 8 / 52


Fotografia: Łucja Baumgartówna i I. Lewczykówna spacerujące ul. Gdańską na wysokości pl. Wolności
Nazwa: Fotografia: Łucja Baumgartówna i I. Lewczykówna spacerujące ul. Gdańską na wysokości pl. Wolności
Pochodzenie: Bydgoszcz
Datowanie: 20 marca 1933 r.
Opis:

W marcu bydgoskie Muzeum Okręgowe zachęca do obejrzenia fotografii, która została wykonana w ostatnim dniu kalendarzowej zimy…84 lata temu. Z pozoru jest to zdjęcie typowe dla okresu międzywojennego, przedstawiające dwie młode kobiety spacerujące główną ulicą miasta. Kiedy przyjrzymy się dokładniej fotografii zauważymy, że jedną z elegancko ubranych panien jest 22 letnia wówczas Łucja Baumgartówna. Ta, dzisiaj trochę zapomniana, wybitna pomorska sportsmenka, lekkoatletka i sokolica była dumą międzywojennej Bydgoszczy.

 
Janusz Akermann, Trzy Gracje, linoryt barwny, 2007
Nazwa: Janusz Akermann, Trzy Gracje, linoryt barwny, 2007
Datowanie: 2007
Opis:

Trzy Gracje to jeden z serii największych linorytów barwnych autorstwa Janusza Akermanna, wpisujący się w krąg podobnych formatem plansz, jak m.in. Czwaruga Tczewski (2004) i Żona Czwarugi Tczewskiego (2009), a także Moja miska z medalionem (2005). Podobnie, jak wymienione prace mieści się w nurcie formalno-stylistycznych poszukiwań artysty, charakterystycznych dla pierwszego dziesięciolecia XXI stulecia.Obraz można oglądać na wystawie „Czy czas poszukiwań to czas stracony? Janusz Akermann – malarstwo i grafika”.

 
DREWNIANA RURA WODOCIĄGOWA (XVI W.)
Nazwa: DREWNIANA RURA WODOCIĄGOWA (XVI W.)
Datowanie: XVI W.
Opis:

Jednym z niezwykle interesujących zabytków prezentowanych na wystawie „Bydgoszcz  późnośredniowieczna i nowożytna w świetle źródeł archeologicznych” jest pochodząca z XVI wieku drewniana rura wodociągowa. Zabytek ten jest niezmiernie ciekawy zarówno ze względu na walory ekspozycyjne jak  i poznawcze. Został pozyskany przez pracowników Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w latach osiemdziesiątych XX wieku podczas nadzorów archeologicznych na Starym Rynku.

 
Leon Wyczółkowski, Autoportret na tle morza
Nazwa: Leon Wyczółkowski, Autoportret na tle morza
Datowanie: 1925 r.
Opis:

W 1925 r. Leon Wyczółkowski tworzy kilka autoportretów, w różnych technikach, a wśród nich jedną z dwóch wersji portretu własnego na tle morza, temperą, na sklejce. Obraz można oglądać na wystawie w Domu Leona Wyczółkowskiego.

 
Kościół św. Wincentego a Paulo. Widok z budynku na Rogu ulic Markwarta i Piotrowskiego (fotografia)
Nazwa: Kościół św. Wincentego a Paulo. Widok z budynku na Rogu ulic Markwarta i Piotrowskiego (fotografia)
Opis:

W 1923 roku władze Bydgoszczy ofiarowały Zgromadzeniu Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo działkę pod budowę kościoła i misjonarskiej szkoły. W kolejnym roku rozpoczęto prace przygotowawcze według projektu architekta Adama Ballenstaedta z Poznania, wzorowanym na rzymskim Panteonie. Fotografię można odnaleźć na wystawie „Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy” w Spichrzach nad Brdą, przy ul. Grodzkiej 7-11.

 
Żetony(marki) narzędziowe używane na terenie niemieckich zakładów DAG Fabrik Bromberg w latach 1940-1945
Nazwa: Żetony(marki) narzędziowe używane na terenie niemieckich zakładów DAG Fabrik Bromberg w latach 1940-1945
Opis:

Pracownicy techniczni DAG Fabrik Bromberg posiadali 10 takich żetonów. Otrzymywali je codzienne wkraczając na teren fabryki. Pracownik wymieniał owy żeton na narzędzie (jeżeli nie posiadał go na swoim podstawowym wyposażeniu), które danego dnia będzie potrzebował. Obiekty można oglądać na wystawie stałej w Exploseum.

 
Paris z Salzburga, talar arcybiskupa von Lodrona, srebro, 1628
Nazwa: Paris z Salzburga, talar arcybiskupa von Lodrona, srebro, 1628
Opis:

Talar arcybiskupa von Lodrona To interesujący, także pod względem artystycznym, przykład monety, która w czasie, gdy Europa spływała krwią, pokryta lawinowo przyrastającymi mogiłami i bliznami ruin, upamiętniała i uświetniała finał aktu tworzenia – konsekrację katedry św. Ruperta w Salzburgu. Monetę można podziwiać na wystawie „Dzieje pieniądza. Wojna trzydziestoletnia (1618-1648)” w Europejskim Centrum Pieniądza przy ul. Mennica 4.

 
Dagmara Bielecka
Nazwa: Dagmara Bielecka
Opis:

Prezentowana w bydgoskim Muzeum na wystawie pt.: "Postawy i Procesy - Szkło artystyczne z ASP we Wrocławiu" praca Dagmary Bieleckiej pt.: "Organica" była tworzona przez artystkę przez prawie rok. Najdłużej trwało przygotowywanie materiału szklanego, z którego praca powstała - były to tysiące małych i cienkich rurek szklanych w różnych odcieniach czerwieni i czerni wymodelowanych w ogniu palnika. 

Wyświetlam: 1 - 8 / 52


Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData