kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:Polecamy

wystawy i wydarzenia:
Drukuj

Obiekt miesiąca


Wyświetlam: 1 - 8 / 72


Jerzy Rupniewski "Portret dr Jana Biziela"
Nazwa: Jerzy Rupniewski "Portret dr Jana Biziela"
Opis:

Jerzy Rupniewski, Portret dr Jana Biziela, 1933,
papier, akwarela, 70,0 x 100 cm

Dra Jana Biziela, Honorowego Obywatela Bydgoszczy, artysta sportretował na niecały rok przed jego śmiercią. Na obrazie widać siedzącego w pokoju przy stole lekarza w chwili zadumy. Czy myśli o swoich licznych pacjentach, którym pomógł, a może o przyszłości miasta, które tak ukochał?

 
Henryk Nostitz-Jackowski, Projekt witraża Adoracja Matki Boskiej do kościoła farnego w Bydgoszczy
Nazwa: Henryk Nostitz-Jackowski, Projekt witraża Adoracja Matki Boskiej do kościoła farnego w Bydgoszczy
Opis:

W latach 1922-1925, podczas realizacji modernistycznej polichromii w Farze, Henryk Nostitz-Jackowski (1880-1948, poznański malarz, autor polichromii i witraży) wykonał również witraże w prezbiterium i nawach. Prezentowany karton jest jednym z dwóch witraży figuralnych w prezbiterium.

 
Maksymilian Antoni Piotrowski - "Kochankowie z Sorrento"
Nazwa: Maksymilian Antoni Piotrowski - "Kochankowie z Sorrento"
Opis:

Maksymilian Antoni Piotrowski - malarz, rysownik, pedagog. Od 1833 r. studiował w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, m.in. u W. Hensla. Naukę uzupełniał w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie. W latach 1842-1843 odbył podróż artystyczną do Włoch. Okres Wojny Ludów spędził w Berlinie, Bydgoszczy i Poznaniu, prowadząc działalność patriotyczną. Zakup obrazu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 
Chorągiew powstania wielkopolskiego
Nazwa: Chorągiew powstania wielkopolskiego
Opis:

Chorągiew powstania wielkopolskiego do zbiorów MOB przekazała lokalna działaczka społeczna i niepodległościowa Apolonia Ziółkowska. W okresie pruskim edukowała ona ubogie dzieci, opracowywała polskie elementarze i organizowała akcje charytatywne. Po wybuchu powstania wielkopolskiego 1918-1919 weszła w skład zakonspirowanej komórki utworzonej przy Polskiej Radzie Ludowej na miasto Bydgoszcz i przedmieścia.

 
Agata Dworzak-Subocz, Graphics memory, 2018
Nazwa: Agata Dworzak-Subocz, Graphics memory, 2018
Datowanie: 2018
Opis:
„Graphics memory to wspomnienie dziecięcej gry i graficznych obrazów gromadzonych w TB własnej pamięci. Codzienność przynosi nam setki odsłon rzeczywistości, które rejestrujemy lub nie, oraz obrazów których już nie ma, przywoływanych pamięcią.
 
Rower Karat 1971
Nazwa: Rower Karat 1971
Opis:

KARAT (1971). Rower przeznaczony zarówno dla młodzieży jak i dorosłych. Karat jest pierwszym polskim rowerem, w którym zastosowano składaną ramę. Pod koniec lat sześćdziesiątych społeczeństwo w miastach potrzebowało jednośladu, który można schować do szafy lub zmieścić w bagażniku samochodowym.

 
Bolesław Cybis, Toaleta, 1928
Nazwa: Bolesław Cybis, Toaleta, 1928
Opis:

Bolesław Cybis - współzałożyciel Bractwa Św. Łukasza, ugrupowania artystycznego o programie opartym o tradycje malarstwa dawnego oraz perfekcyjny warsztat, jest autorem m.in. pełnych tajemniczego wdzięku, stylizowanych portretów kobiecych. Jeden z nich - obraz "Toaleta" można oglądać na wystawie Galeria Sztuki Nowoczesnej przy ul. Mennica 8.

 
Moneta o nominale 10 złotych z 1934 roku
Nazwa: Moneta o nominale 10 złotych z 1934 roku
Opis:

19 maja 2018 roku w Europejskim Centrum Pieniądza odbędzie się wernisaż kolejnej wystawy numizmatycznej z cyklu „Dzieje pieniądza”. Tym razem zaprezentowane zostaną monety oraz banknoty z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Ozdobą wystawy będzie znana, ceniona i bardzo rzadka klipa – próbna, kwadratowa, srebrna moneta o nominale 10 złotych z 1934 roku.

Wyświetlam: 1 - 8 / 72


Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData