kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:Polecamy

wystawy i wydarzenia:
Drukuj

Obiekt miesiąca


Wyświetlam: 1 - 8 / 58


Józef Piłsudski oczekujący na defiladę garnizonu bydgoskiego na placu Wolności Bydgoszcz, 6.06.1921 fotografia, papier wł. MOB
Nazwa: Józef Piłsudski oczekujący na defiladę garnizonu bydgoskiego na placu Wolności Bydgoszcz, 6.06.1921 fotografia, papier wł. MOB
Opis:
Marszałek Józef Piłsudski gościł w Bydgoszczy w dniach 6-7 czerwca 1921 roku. Powitały Go wówczas władze miasta, żołnierze, przedstawiciele związków, stowarzyszeń, cechów, uczniowie bydgoskich szkół oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy. Fotografię przedstawiającą Józefa Piłsudskiego w Bydgoszczy można obejrzeć na historycznej wystawie stałej „Od Starego Rynku do pl. Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”.
 
Leon Wyczółkowski, Lirnik, ok. 1901, pastel, papier
Nazwa: Leon Wyczółkowski, Lirnik, ok. 1901, pastel, papier
Datowanie: 1901
Opis:

Leon Wyczółkowski stworzył kilka olejnych i pastelowych wersji tego tematu. W 1894 roku wykonał dwa portrety, jeden przywiózł do Warszawy hrabia Branicki. W 1901 roku artysta ponownie skomponował kilka olejnych i pastelowych wersji ślepego lirnika, poprzedzonych studiami głowy siwiejącego starca oraz ręki spoczywającej na lirze. Olejna wersja tego dzieła zaginęła – „Lirnik w borze”, zachowała się tylko replika wykonana pastelami na płótnie.

 
Jerzy Krawczyk, Zmiana wystawy, 1967, olej, płótno
Nazwa: Jerzy Krawczyk, Zmiana wystawy, 1967, olej, płótno
Datowanie: 1967
Opis:

Autor dzieła Zmiana wystawy -  Jerzy Krawczyk -  uznawany jest za czołowego przedstawiciela tak zwanej łódzkiej szkoły realizmu. Obrazy – okna (na minioną sztukę) stają się komentarzem do współczesności. Dzieło można oglądać na wystawie „Zabawy ze sztuką” w Spichrzach nad Brdą przy ul. Grodzkiej 7-11.

 
Statek pasażerski „Ondyna” podczas wycieczki po Brdzie. Widok z mostu Bernardyńskiego (fotografia)
Nazwa: Statek pasażerski „Ondyna” podczas wycieczki po Brdzie. Widok z mostu Bernardyńskiego (fotografia)
Opis:

Statek „Ondyna”, czyli zbudowana w 1961 r. w Gdańskiej Stoczni Rzecznej w Gdańsku-Stogach, jednostka typu SP 150, była typowym statkiem żeglugi śródlądowej, przeznaczonym do rejsów w miastach położonych nad Wisłą i Odrą. Do Bydgoszczy trafiła w tym samym roku jako jeden z 12 statków tej serii, zakupionych przez Przedsiębiorstwo Państwowe Bydgoska Żegluga na Wiśle. Fotografię można odnaleźć na wystawie „Miasto – Ludzie – Rzeka. Bydgoska opowieść znad Brdy i Wisły” w Zbiorach Archeologicznych (piwnica), przy ul. Mennica 2.

 
Henryk Stażewski, "Relief 12", 1968, tempera, blacha, relief, 60 x 60 cm
Nazwa: Henryk Stażewski, "Relief 12", 1968, tempera, blacha, relief, 60 x 60 cm
Opis:
Relief 12 - praca Henryka Stażewskiego wykonana na blasze. Od 7 maja można ją oglądać na wystawie Zabawy ze sztuką w Spichrzach nad Brdą przy ul. Grodzkiej 7-11.
 
Józef Robakowski, "Autoportret wielokrotny w oparach absyntu", fotografia kolorowa, papier, 34 x 49,3 cm
Nazwa: Józef Robakowski, "Autoportret wielokrotny w oparach absyntu", fotografia kolorowa, papier, 34 x 49,3 cm
Opis:
Autoportret wielokrotny w oparach absyntu to dzieło Józefa Robakowskiego, które zalicza się do cyklu Fotografii astralnej. Można je zobaczyć na wystawie Galerii Sztuki Nowoczesnej przy ul. Mennica 8 na Wyspie Młyńskiej.
 
Fotografia: Łucja Baumgartówna i I. Lewczykówna spacerujące ul. Gdańską na wysokości pl. Wolności
Nazwa: Fotografia: Łucja Baumgartówna i I. Lewczykówna spacerujące ul. Gdańską na wysokości pl. Wolności
Pochodzenie: Bydgoszcz
Datowanie: 20 marca 1933 r.
Opis:

W marcu bydgoskie Muzeum Okręgowe zachęca do obejrzenia fotografii, która została wykonana w ostatnim dniu kalendarzowej zimy…84 lata temu. Z pozoru jest to zdjęcie typowe dla okresu międzywojennego, przedstawiające dwie młode kobiety spacerujące główną ulicą miasta. Kiedy przyjrzymy się dokładniej fotografii zauważymy, że jedną z elegancko ubranych panien jest 22 letnia wówczas Łucja Baumgartówna. Ta, dzisiaj trochę zapomniana, wybitna pomorska sportsmenka, lekkoatletka i sokolica była dumą międzywojennej Bydgoszczy.

 
Janusz Akermann, Trzy Gracje, linoryt barwny, 2007
Nazwa: Janusz Akermann, Trzy Gracje, linoryt barwny, 2007
Datowanie: 2007
Opis:

Trzy Gracje to jeden z serii największych linorytów barwnych autorstwa Janusza Akermanna, wpisujący się w krąg podobnych formatem plansz, jak m.in. Czwaruga Tczewski (2004) i Żona Czwarugi Tczewskiego (2009), a także Moja miska z medalionem (2005). Podobnie, jak wymienione prace mieści się w nurcie formalno-stylistycznych poszukiwań artysty, charakterystycznych dla pierwszego dziesięciolecia XXI stulecia.Obraz można oglądać na wystawie „Czy czas poszukiwań to czas stracony? Janusz Akermann – malarstwo i grafika”.

Wyświetlam: 1 - 8 / 58


Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData