kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:Polecamy

wystawy i wydarzenia:
Drukuj

Obiekt miesiąca


Wyświetlam: 1 - 8 / 63


Stanisław Brzęczkowski, Krzyk
Nazwa: Stanisław Brzęczkowski, Krzyk
Datowanie: 1923
Opis:

Na początku lat dwudziestych w twórczości Stanisława Brzęczkowskiego widoczne są inspiracje ekspresjonizmem, wyrażające się poszukiwaniem własnych środków formalnych i indywidualną interpretacją tematu.  W tym czasie w jego grafice pojawiły się dwie realizacje graficzne, wykonane w technice drzeworytu, inspirowane dziełami Stanisława Przybyszewskiego (Krzyk i Tyrteusz). Jedną z nich jest samodzielna rycina Krzyk (opus 70), powstała w 1923 roku.

 
Dwudukat Jana II Kazimierza Wazy z bydgoskiego skarbu
Nazwa: Dwudukat Jana II Kazimierza Wazy z bydgoskiego skarbu
Opis:

Jedną z bardziej interesujących monet ze skarbu bydgoskiego jest dwudukat Jana II Kazimierza Wazy, wybity w 1652 roku w mennicy poznańskiej. Na awersie widnieje popiersie króla w prawo. Wystawa "Skarb bydgoski" do obejrzenia w Europejskim Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4, Wyspa Młyńska.

 
Miecz z epoki brązu
Nazwa: Miecz z epoki brązu
Pochodzenie: Epoka brązu
Opis:

W zbiorach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy znajduje się miecz wykonany z brązu. Czas w którym był używany ujmujemy szeroko między wiekiem XII a IX p.n.e. Zachęcamy do obejrzenia zabytku na wystawie stałej „Na pograniczu Wielkopolski i Pomorza. Bydgoszcz i region u zarania dziejów” w Zbiorach Archeologicznych, przy ul. Mennica 2.

 
Stanisław Wyspiański, "Portret Lucjana Rydla", 1898
Nazwa: Stanisław Wyspiański, "Portret Lucjana Rydla", 1898
Datowanie: 1898
Opis:
Dekoracyjny, kreślony secesyjną kreską wizerunek Lucjana Rydla — literata i przyjaciela Wyspiańskiego ze szkolnej ławy — został namalowany dwa lata przed ślubem portretowanego z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Portret Lucjana Rydla prezentowany jest obecnie w Galerii Sztuki Nowoczesnej na wystawie czasowej Mistrzowie. Jest to wyjątkowa okazja aby go obejrzeć, gdyż kruchość podłoża i ulotność techniki w jakiej został wykonany, wymusza jedynie sporadyczne eksponowanie dzieła.
 
Ceramiczny wózek kultowy (VIII - VI w. p. n.e.)
Nazwa: Ceramiczny wózek kultowy (VIII - VI w. p. n.e.)
Pochodzenie: Ceramiczny wózek kultowy
Datowanie: VIII - VI w. p. n.e.
Opis:
Czterokołowy wózek kultowy to unikatowy na skalę europejską okaz datowany na wczesną epokę żelaza (VIII –VI w. p.n.e.). Składa się z ceramicznej miseczki, pokrytej malowanym ornamentem, oraz czteroszprychowych kółek osadzonych na dwóch osiach umieszczonych w otworach wykonanych w nóżkach przymocowanych do naczynia. Wózki tego rodzaju rozpowszechnione m.in. w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza  związane były z kultem solarnym oraz obrzędami pogrzebowymi.
 
Józef Piłsudski oczekujący na defiladę garnizonu bydgoskiego na placu Wolności Bydgoszcz, 6.06.1921 fotografia, papier wł. MOB
Nazwa: Józef Piłsudski oczekujący na defiladę garnizonu bydgoskiego na placu Wolności Bydgoszcz, 6.06.1921 fotografia, papier wł. MOB
Opis:
Marszałek Józef Piłsudski gościł w Bydgoszczy w dniach 6-7 czerwca 1921 roku. Powitały Go wówczas władze miasta, żołnierze, przedstawiciele związków, stowarzyszeń, cechów, uczniowie bydgoskich szkół oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy. Fotografię przedstawiającą Józefa Piłsudskiego w Bydgoszczy można obejrzeć na historycznej wystawie stałej „Od Starego Rynku do pl. Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”.
 
Leon Wyczółkowski, Lirnik, ok. 1901, pastel, papier
Nazwa: Leon Wyczółkowski, Lirnik, ok. 1901, pastel, papier
Datowanie: 1901
Opis:

Leon Wyczółkowski stworzył kilka olejnych i pastelowych wersji tego tematu. W 1894 roku wykonał dwa portrety, jeden przywiózł do Warszawy hrabia Branicki. W 1901 roku artysta ponownie skomponował kilka olejnych i pastelowych wersji ślepego lirnika, poprzedzonych studiami głowy siwiejącego starca oraz ręki spoczywającej na lirze. Olejna wersja tego dzieła zaginęła – „Lirnik w borze”, zachowała się tylko replika wykonana pastelami na płótnie.

 
Jerzy Krawczyk, Zmiana wystawy, 1967, olej, płótno
Nazwa: Jerzy Krawczyk, Zmiana wystawy, 1967, olej, płótno
Datowanie: 1967
Opis:

Autor dzieła Zmiana wystawy -  Jerzy Krawczyk -  uznawany jest za czołowego przedstawiciela tak zwanej łódzkiej szkoły realizmu. Obrazy – okna (na minioną sztukę) stają się komentarzem do współczesności. Dzieło można oglądać na wystawie „Zabawy ze sztuką” w Spichrzach nad Brdą przy ul. Grodzkiej 7-11.

Wyświetlam: 1 - 8 / 63


Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData