kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:Polecamy

wystawy i wydarzenia:
Drukuj

Obiekt miesiąca


Wyświetlam: 1 - 8 / 69


Agata Dworzak-Subocz, Graphics memory, 2018
Nazwa: Agata Dworzak-Subocz, Graphics memory, 2018
Datowanie: 2018
Opis:
 
 „Graphics memory to wspomnienie dziecięcej gry i graficznych obrazów gromadzonych w TB własnej pamięci. Codzienność przynosi nam setki odsłon rzeczywistości, które rejestrujemy lub nie, oraz obrazów których już nie ma, przywoływanych pamięcią.
Praca składa się z 15 modułów o wymiarach 20 x 20 cm, które stanowią odrębne obrazy z cyklu Space z 2018 roku i które można prezentować tak aby to widz mógł wygenerować własny graficzny obraz.
Nowe możliwości zaawansowanych technologii komputerowych pozwoliły mi na włączenie mediów cyfrowych, w szczególności tworzenia obrazów 3D do konstruowania nieznanych mi dotąd przestrzeni i wyznaczyły zupełnie nową jakość odbioru obrazu. Używam zapisu cyfrowego nie tylko w fazie koncepcyjnej ale również w fazie realizacji grafiki. Fascynacja fotografią i obróbka w programach 3D pozwoliła mi wykreować obszary niezwykłe, zaskakujące i rzeczywistości nierealne” (Agata Dworzak-Subocz).
 
Rower Karat 1971
Nazwa: Rower Karat 1971
Opis:

KARAT (1971). Rower przeznaczony zarówno dla młodzieży jak i dorosłych. Karat jest pierwszym polskim rowerem, w którym zastosowano składaną ramę. Pod koniec lat sześćdziesiątych społeczeństwo w miastach potrzebowało jednośladu, który można schować do szafy lub zmieścić w bagażniku samochodowym.

 
Leon Wyczółkowski, Wisła - pejzaż z powiewającym sztandarami
Nazwa: Leon Wyczółkowski, Wisła - pejzaż z powiewającym sztandarami
Datowanie: ok. 1920 rok
Opis:

Praca powstała około  1920 roku. Artysta wykonał ją w dwa lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Jest to zapewne radosna manifestacja Wyczółkowskiego, doskonale wpisująca się w ówczesne nastroje Polaków. Obraz  

Bolesław Cybis, Toaleta, 1928
Nazwa: Bolesław Cybis, Toaleta, 1928
Opis:

Bolesław Cybis - współzałożyciel Bractwa Św. Łukasza, ugrupowania artystycznego o programie opartym o tradycje malarstwa dawnego oraz perfekcyjny warsztat, jest autorem m.in. pełnych tajemniczego wdzięku, stylizowanych portretów kobiecych. Jeden z nich - obraz "Toaleta" można oglądać na wystawie Galeria Sztuki Nowoczesnej przy ul. Mennica 8.

 
Moneta o nominale 10 złotych z 1934 roku
Nazwa: Moneta o nominale 10 złotych z 1934 roku
Opis:

19 maja 2018 roku w Europejskim Centrum Pieniądza odbędzie się wernisaż kolejnej wystawy numizmatycznej z cyklu „Dzieje pieniądza”. Tym razem zaprezentowane zostaną monety oraz banknoty z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Ozdobą wystawy będzie znana, ceniona i bardzo rzadka klipa – próbna, kwadratowa, srebrna moneta o nominale 10 złotych z 1934 roku.

 
Dziewczyna w czarnym słońcu
Nazwa: Dziewczyna w czarnym słońcu
Datowanie: 1954
Opis:

Prezentowana na wystawie czasowej w Galerii Sztuki Nowoczesnej Dziewczyna w czarnym słońcu z 1954 r., zawiera w sobie wszystkie elementy charakterystyczne dla twórczości Jerzego Tchórzewskiego. Choć jeszcze wyraźnie figuralna, zapowiada już późniejsze poszukiwania artysty na pograniczu z abstrakcją. Cała kompozycja zbudowana jest na przeciwieństwach i zasługuje na uwagę także od strony technicznej. Dzieło wykonane zostało późniejszą historycznie metodą monotypii.

 
Stanisław Brzęczkowski, Krzyk
Nazwa: Stanisław Brzęczkowski, Krzyk
Datowanie: 1923
Opis:

Na początku lat dwudziestych w twórczości Stanisława Brzęczkowskiego widoczne są inspiracje ekspresjonizmem, wyrażające się poszukiwaniem własnych środków formalnych i indywidualną interpretacją tematu.  W tym czasie w jego grafice pojawiły się dwie realizacje graficzne, wykonane w technice drzeworytu, inspirowane dziełami Stanisława Przybyszewskiego (Krzyk i Tyrteusz). Jedną z nich jest samodzielna rycina Krzyk (opus 70), powstała w 1923 roku.

 
Dwudukat Jana II Kazimierza Wazy z bydgoskiego skarbu
Nazwa: Dwudukat Jana II Kazimierza Wazy z bydgoskiego skarbu
Opis:

Jedną z bardziej interesujących monet ze skarbu bydgoskiego jest dwudukat Jana II Kazimierza Wazy, wybity w 1652 roku w mennicy poznańskiej. Na awersie widnieje popiersie króla w prawo. Wystawa "Skarb bydgoski" do obejrzenia w Europejskim Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4, Wyspa Młyńska.

Wyświetlam: 1 - 8 / 69


Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData