kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:Muzeum


Polecamy

wystawy i wydarzenia:
Bydgoski Festiwal Nauki w MOB

Ludzie i Technika - Oferta Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy

Piknik na Wyspie Młyńskiej -  27 maja 2017 r.

Szlak TeH2O jako związek chemiczno-turystyczny (T jak Technika, H jak Historia i 2xO jak Opowieść) idealnie wpisuje się w ideę Festiwalu Nauki. Tym razem zapraszamy do okrywania skrzyni pełnej bydgoskich skarbów związanych ze szlakiem. W namiocie Szlaku TeH2O na Wyspie Młyńskiej będzie można zobaczyć, dotknąć, powąchać i przymierzyć wszelkie akcesoria związane z obiektami Szlaku. Nasze stoisko będzie pełne przedmiotów interaktywnych, które zaprezentują dawne, a więc całkowicie analogowe metody rzemieślnicze i przemysłowe. Siłą napędową naszych działań będzie woda, więc zapraszamy w wir wspaniałej zabawy dużych i małych.

Zwiedź z nami Exploseum – obowiązkowy punkt na mapie turystycznej w 2017 roku - 25 maja 2017r.

Odkryj wybuchową historię Bydgoszczy ukrytą w części jednej z największych fabryk zbrojeniowych III Rzeszy !

Exploseum – jedyne takie miejsce w Europie:

  • zachowana architektura przemysłowa z czasów II wojny światowej
  • autentyczny ciąg technologiczny, stanowiący dawną linię strefy produkcji nitrogliceryny
  • blisko 2 km trasa zwiedzania prowadząca wielopoziomowymi nadziemnymi
    i podziemnymi tunelami po pofabrycznych wnętrzach
  • wyjątkowa lokalizacja na skraju Puszczy Bydgoskiej

 

  • obiekt zdobył nagrodę za Najlepszy produkt turystyczny 2016 roku przyznany przez Polską Organizację Turystyczną

Osobom, które chcą zwiedzić Exploseum indywidualnie oferujemy wstęp wolny 25 maja o godz. 11:30 ( wejście możliwe w godz. 11:15-11:45) i udział w quizie wiedzy z nagrodami! Czas zwiedzania ok. 2h.

Odwiedź nas i przekonaj się, że każde zwiedzanie to niezwykła przygoda, pozwalająca cofnąć się w czasie i poczuć klimat tego niezwykłego miejsca.

Exploseum znajduje się na Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła w Bydgoszczy, jest również punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH

 

Zwiedź wystawę z kuratorem i eksperymentuj  - oprowadzanie po ekspozycji „Zabawy ze sztuką” - 24 maja 2017 r.

Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11, godz. 11:00, wstęp wolny

Wystawa „Zabawy ze sztuką” stanowi próbę przybliżenia podstawowych zagadnień
z zakresu teorii i historii sztuki, które wydają się być kluczowe i szczególnie pomocne we właściwej ocenie i interpretacji owoców twórczości artystycznej. Na przykładzie wielu znanych i cenionych arcydzieł światowej i europejskiej sztuki, przy użyciu licznych interaktywnych urządzeń, zostaną wyjaśnione i omówione takie pojęcia jak m.in.: perspektywa, kompozycja, światłocień, barwa, ekspresja, czy też abstrakcja. Ekspozycja stanowi  również okazję do postawienia sobie najbardziej fundamentalnych pytań: Czym jest sztuka? Jakie są jej funkcje? Czy sztuka może pomóc zrozumieć otaczający nas świat? Jak interpretować dzieła nieprzedstawiające (abstrakcyjne)? 

Wystawa została podzielona na pięć modułów poświęconych różnym, ale wzajemnie dopełniającym się zagadnieniom, takim jak: przestrzeń, ludzka postać, światło i mrok, barwa oraz deformacja.

Podczas prezentacji wystawy szczególna uwaga zostanie zwrócona na rolę sztuki
w doświadczaniu i poznawaniu otaczającej nas rzeczywistości oraz różnorakim iluzjom jakim często ulegają nasze władze poznawcze.

Na spotkanie zapraszamy również najmłodszych (4-10 lat), którzy wraz z opiekunami będą mogli oddać się zabawie. Podczas eksperymentów dowiemy się czym jest perspektywa i proporcja oraz zobaczymy świat "do góry nogami". Wnioski zbierzemy w przestrzennych obrazach stworzonych
w pudełkach po butach.

"Zabawy z optyką" - 25 maja 2017 r.

Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11, godz. 12:00

Zabawy ze światłem to wyjątkowo ciekawa przestrzeń do eksperymentowania dla dzieci.
Podczas warsztatów "Zabawy z optyką" dzieci przeniosą się w świat iluzji i złudzeń optycznych.
Eksperymentując dowiedzą się , że  manipulując barwą, kontrastem, cieniem można oszukiwać nasz mózg. Samodzielnie wykonają  krążek Newtona oraz stworzą ruchome obrazy.

Zajęcia potrwają 45 min. i są skierowane dla uczniów klas 1-3, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy 52 585 99 12

Więcej informacji o BYDGOSKIM FESTIWALU NAUKI >>>

Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData