kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Join us on:Muzeum

See also

exhibitions & events:
Drukuj

Education Przedszkola i klasy I-IIIWyświetlam: 1 - 10 / 22

Pradawne opowieści
Name: Pradawne opowieści
Date: 2019-02-04 do 2022-02-04
Place: Dom Leona Wyczółkowskiego, ul. Mennica 7
Forma: pokaz zabytków, warsztaty
Description:

Podczas wizyty w „Domu Leona Wyczółkowskiego” cofniemy się do czasu  zaborów. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czym jest Ojczyzna i jak można o nią walczyć. Opowiemy, w jaki sposób przetrwały opowieści z najdawniejszych czasów i wspólnie poznamy historię o wyprawie Lecha, Czecha i Rusa oraz polskim godle. Dowiemy się, kto był strażnikiem pamięci i dlaczego.  Spróbujemy też przekonać się,  jak kiedyś wyglądało życie codzienne naszych przodków. Na zakończenie spotkania wykonamy samodzielnie „liry” z  tekturowych pudełek  i gumek.

 
Gdzie rośnie pieprz? Szlakiem aromatycznych przypraw.
Name: Gdzie rośnie pieprz? Szlakiem aromatycznych przypraw.
Date: 2019-01-01 do 2022-02-04
Place: Centrum Edukacji Muzealnej, ul. Mennica 6
Forma: pokaz zabytków, warsztaty
Description:

Przyprawy korzenne używano zarówno w kuchni, jak i aptekach. Wierzono, że mają wpływ na zdrowie. Stosowano je jako składnik potraw,  lekarstw czy  kosmetyków (m.in. perfum). Sprowadzane z dalekich zakątków świata, osiągały w Europie zawrotne ceny. Uczestnicy spotkania poznają najbardziej znane przyprawy, a w części warsztatowej przygotują własne mieszanki korzenne.

 
W zdrowym ciele, zdrowy duch!
Name: W zdrowym ciele, zdrowy duch!
Date: 2019-01-01 do 2023-03-04
Place: Centrum Edukacji Muzealnej, ul. Mennica 6
Forma: pokaz, warsztaty
Description:

 Podczas zajęć przeniesiemy się w świat współczesnej farmacji. Dowiemy się na czym polega praca farmaceuty, czym są leki, w jakiej formie możemy je kupić, a które wciąż robione są ręcznie. Porozmawiamy także o zdrowym trybie życia i odporności. W części warsztatowej będziemy tworzyli plakaty w technice kolażu.

 
Muzealne Zoo
Name: Muzealne Zoo
Date: 2019-01-01 do 2022-02-04
Place: Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8
Forma: pokaz zabytków, warsztaty
Description:

Zajęcia wprowadzające w zagadnienia interpretacji dzieła sztuki. Poszukując postaci zwierząt ukrytych na ekspozycji przekonamy się czy każdy widzi to samo i co miał na myśli artysta. W części warsztatowej stworzymy postaci zwierząt, które następnie staną się przybornikami na naszych biurkach.

 
Zabawy z kolorem
Name: Zabawy z kolorem
Date: 2018-12-02 do 2022-02-04
Place: Centrum Edukacji Muzealnej, ul. Mennica 6
Forma: pokaz zabytków, warsztaty
Description:

Zapraszamy do udziału w zajęciach, które mają na celu wyjaśnienie pojęć m.in. czym są barwy podstawowe, pochodnie, ciepłe, zimne, jak powstaje kolor. Zajęcia urozmaicone o elementy interaktywne i doświadczenia.  W części warsztatowej uczestnicy będą ćwiczyć nowo nabyte umiejętności zdobiąc odlewy gipsowe, z których powstaną kolorowe ważki i motyle.

 
Historia sprzed wieku
Name: Historia sprzed wieku
Date: 2018-11-11 do 2019-05-12
Place: Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11
Forma: pokaz zabytków, warsztaty
Description:

Podczas zajęć wraz z uczestnikami cofniemy się do czasów gdy ważyły się losy niepodległej Polski. Rozwiązując kolejne zadania dowiemy się jak wyglądało wówczas życie codzienne. W części warsztatowej wykonamy patriotyczne ozdoby.

 
W czasach pradziadka
Name: W czasach pradziadka
Date: 2018-05-19 do 2019-04-01
Place: Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4
Forma: pokaz zabytków, karta lekcji
Description:

Podczas zajęć na wystawie "Dzieje Pieniądza. Między Wielkimi Wojnami (1918-1939)" przeniesiemy się w czasy naszych pradziadków. Dowiemy się wielu ciekawostek odnośnie mody, życia codziennego i robienia zakupów. Pracując w grupach będziemy tworzyć komiksy inspirowane banknotami.

 
Sekretne znaki
Name: Sekretne znaki
Date: 2018-03-01 do 2023-06-30
Place: Zbiory Archeologiczne, ul.Mennica 2
Forma: pokaz zabytków, warsztaty
Description:

„Sekretne znaki”  to zajęcia poświęcone dawnym sposobom rozumienia świata,  symbolom i ich znaczeniom.  Zaczynając od najdawniejszych czasów,  gdy królowały duchy zwierząt  poszukamy symbolów słońca,  a skończymy na znakach garncarskich.  Uzbrojeni w karty z symbolami stworzymy wisiory z sekretnymi wiadomościami.

 
Skarb bydgoski
Name: Skarb bydgoski
Date: 2018-02-13 do 2018-12-31
Place: Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4
Forma: pokaz zabytków, warsztaty
Description:

Zapraszamy do udziału w warsztatach ze skarbem bydgoskim. Uczestnicy zapoznają się ze specjalnie przygotowaną ekspozycją, dowiedzą się także jak kiedyś wytwarzane były monety. W części warsztatowej samodzielnie przygotują i wykonają monetę – magnes z masy samoutwardzalnej.

 
Spacer „Mostem Królowej Jadwigi”
Name: Spacer „Mostem Królowej Jadwigi”
Date: 2018-01-01 do 2018-12-31
Place: Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11
Description:

Jak ubierali się dawni  Bydgoszczanie? Jak spędzali czas wolny? Zapraszamy na lekcję opowiadającą o dawnej Bydgoszczy. Zajęcia prowadzone na ekspozycji historycznej mają na celu przybliżyć uczestnikom realia życia codziennego w naszym mieście. Inspiracją będą fragmenty dzieła "Most Królowej Jadwigi" autorstwa słynnego bydgoszczanina Jerzego Sulimy-Kamińskiego.Wyświetlam: 1 - 10 / 22

Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData