Studium podyplomowe

Szanowni Państwo!

Miło nam poinformować o pozytywnej decyzji o uruchomieniu Studium podyplomowego pn. "Ochrona zabytków sztuki inżynieryjnej" na Politechnice Poznańskiej. Studia dadzą możliwość zapoznania się teoretycznego i praktycznego z problematyką pracy z dziedzictwem materialnym z zakresu techniki.

Zarząd Stowarzyszenia Muzeów Sztuki Inżynieryjnej wspiera tę inicjatywę i zachęca do aktywnego uczestnictwa. Szczegółowe informacje pojawią się w najbliższym czasie na stronie Politechniki oraz Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Szreniawie.

Studium podyplomowe:

Ochrona zabytków sztuki inżynieryjnej

Pierwsze zajęcia odbędą się w dniach 3 i 4 listopada br.

Jest to 2-semestralne Studium, którego zajęcia będą się odbywać w trybie niestacjonarnym, co dwa tygodnie: w piątki, zwykle od godz. 10.30 do ok. 19.00 oraz w soboty od 9.45 do ok. 18.00, najczęściej na terenie Politechniki Poznańskiej, a wybrane zajęcia konserwatorskie – na terenie Muzeum w Szreniawie. Całość zajęć obejmuje 220 godzin dydaktycznych, w tym 150 godz. wykładów oraz 70 godzin ćwiczeń laboratoryjnych i seminariów. Studium kończy praca dyplomowa i uzyskanie odpowiedniego dyplomu ukończenia Studium w uczelni wyższej.

Profil kształcenia

Oferta studiów kierowana jest do muzealników i służb konserwatorskich, a także wszystkich miłośników techniki, kolekcjonerów oraz prywatnych przedsiębiorców stykających się w pracy zawodowej z szeroko pojętym dziedzictwem sztuki inżynieryjnej. Studium ma stanowić uzupełnienie wiedzy oraz przygotowanie do pracy, zarówno w służbach konserwatorskich, jak i w pracowniach konserwacji zabytków, muzeach, prywatnych firmach, a także w jednostkach naukowo-badawczych. Wykłady, ćwiczenia i laboratoria na Studium Podyplomowym prowadzone są przez wysoko kwalifikowane kadry naukowe i muzealnicze, posiadające szerokie uznanie w kraju, a w wielu przypadkach, także na arenie międzynarodowej.

Studium obejmuje zajęcia w kilku blokach tematycznych. Są to: Zasady formalne i podstawy prawne ochrony obiektów zabytkowych, Warsztat konserwatora zabytków sztuki inżynieryjnej, Zarys historii techniki i technologii, Praktyczne problemy pracy konserwatorskiej, Laboratorium konserwatorskie oraz seminarium dyplomowe.

Istotnym wyróżnikiem tego Studium jest znaczna liczba godzin laboratoryjnych i ćwiczeniowych poświęconych technikom konserwacji zabytków techniki oraz sporządzania dokumentacji konserwatorskiej. Większość treści prezentowana na wykładach zostanie przekazana uczestnikom w postaci konspektów komputerowych.

Przekazywana wiedza pozwoli profesjonalnie przygotować się do pracy nad zagadnieniami związanymi z historią sztuki inżynieryjnej. Szeroki zakres podejmowanych problemów pozwoli przyswoić wiedzę w zakresie: obsługi maszyn, konserwacji metali, drewna oraz innych materiałów, opracowywania dokumentacji konserwatorskiej, opieki nad zabytkami i procedur muzealniczych i konserwatorskich.

Zasady naboru:

Warunkiem przyjęcia na Studium jest ukończenie studiów wyższych, przynajmniej I stopnia, oraz złożenie wymaganych dokumentów, w tym deklaracji wniesienia koniecznych opłat. Nabór odbywa się w trybie postępowania kwalifikacyjnego.

Symbol:  SP–217
Wydział: Wydział Maszyn Roboczych i Transportu Politechniki Poznańskiej
Liczba semestrów:  2
Liczba godzin zajęciowych:  220