Projekt naukowo-wystawienniczy MIASTO – LUDZIE – MUZEUM

16.03.2017

Projekt naukowo-wystawienniczy MIASTO – LUDZIE – MUZEUM...Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich i muzeów województwa kujawsko-pomorskiego.

Projekt zakłada realizację wystaw (wraz z wydarzeniami towarzyszącymi i wydawnictwami), w muzeach województwa kujawsko-pomorskiego, prezentujących opowieść o mieście widzianą przez pryzmat ludzi, który mieli znaczący wpływ (polityczny, artystyczny, społeczny, naukowy itp.) na jego rozwój. To właśnie historie mieszkańców będą punktem wyjścia do prezentacji historii miasta. Każde muzeum przystępujące do projektu będzie opowiadać
o mieście w którym funkcjonuje i którego historię zachowuje, w taki sposób – zarówno tematyczny jak i formalny – jaki uzna za właściwy zarówno ze względu na profil swojej działalności i gromadzone zbiory, jak i historię danego miasta/ludzi je tworzących. Organizatorzy zakładają realizację wystaw (wewnętrznych – prezentujących muzealia, jak i zewnętrznych – posterowych) w jednym czasie ( rok 2017 – wiosna/ lato) wg. jednego, spójnego layout`u. Elementem łączącym zarówno muzea, jak i miasta jest Wisła (wraz z dopływami), a rok 2017 został ogłoszony Rokiem Wisły, dlatego też wiele z muzeów zdecydowało się na realizację wystawy podejmującej temat rzeki Wisły.

18 muzeów przygotuje blisko 20 wystaw, które stworzą swoisty kujawsko-pomorski muzealny szlak kulturowy, będący nową ofertą turystyczną na mapie naszego regionu.

Inicjatywa realizowana m.in. w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły 2017, będzie miała na celu również promocję tematyki wiślanej.

Instytucje muzealne z województwa kujawsko-pomorskiego zaangażowane w projekt:

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w ramach oferty zrealizuje wystawę pt. „Miasto – Ludzie – Rzeka. Bydgoska opowieść znad Brdy i Wisły” (czerwiec-wrzesień 2017), która przedstawi losy mieszkańców oraz rozwój bydgoskiego handlu, przemysłu i rekreacji, który nastąpił dzięki obecności miasta nad omawianymi rzekami oraz Kanałem Bydgoskim.

Zapraszamy również do udziału w grze miejskiej „Wodne Miasteczko” rodzinna gra turystyczna >>> [Pobierz już teraz ]

Wystawy już otwarte! :
Włocławek - MIASTO-LUDZIE-RZEKA…