Projekt naukowo-wystawienniczy MIASTO – LUDZIE – MUZEUM

21.06.2017

Projekt naukowo-wystawienniczy MIASTO – LUDZIE – MUZEUM...Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich i muzeów województwa kujawsko-pomorskiego.

Projekt zakłada realizację wystaw (wraz z wydarzeniami towarzyszącymi i wydawnictwami), w muzeach województwa kujawsko-pomorskiego, prezentujących opowieść o mieście widzianą przez pryzmat ludzi, który mieli znaczący wpływ (polityczny, artystyczny, społeczny, naukowy itp.) na jego rozwój. To właśnie historie mieszkańców będą punktem wyjścia do prezentacji historii miasta. Każde muzeum przystępujące do projektu będzie opowiadać
o mieście w którym funkcjonuje i którego historię zachowuje, w taki sposób – zarówno tematyczny jak i formalny – jaki uzna za właściwy zarówno ze względu na profil swojej działalności i gromadzone zbiory, jak i historię danego miasta/ludzi je tworzących. Organizatorzy zakładają realizację wystaw (wewnętrznych – prezentujących muzealia, jak i zewnętrznych – posterowych) w jednym czasie ( rok 2017 – wiosna/ lato) wg. jednego, spójnego layout`u. Elementem łączącym zarówno muzea, jak i miasta jest Wisła (wraz z dopływami), a rok 2017 został ogłoszony Rokiem Wisły, dlatego też wiele z muzeów zdecydowało się na realizację wystawy podejmującej temat rzeki Wisły.

18 muzeów przygotuje blisko 20 wystaw, które stworzą swoisty kujawsko-pomorski muzealny szlak kulturowy, będący nową ofertą turystyczną na mapie naszego regionu.

Inicjatywa realizowana m.in. w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły 2017, będzie miała na celu również promocję tematyki wiślanej.

Instytucje muzealne z województwa kujawsko-pomorskiego zaangażowane w projekt:

Wystawy już otwarte! :

Włocławek - MIASTO-LUDZIE-RZEKA…
Brodnica - HOROLOGIUM - wystawa praca Adama Adamskiego oraz Brodniczan portret prowincjonalny

Bydgoszcz - Miasto-Ludzie-Rzeka. Bydgoska opowieść znad Brdy i Wisły

Rypin - Władcy i przywódcy polscy ilustrowani monetą