Ostatnie dni wystawy "Leon Wyczółkowski o sobie – autoportrety"

23.02.2017

Leon Wyczółkowski jest jednym z najwybitniejszych malarzy i grafików sztuki polskiej przełomu XIX / XX wieku. Artysta był związany z Bydgoszczą. Od 1922 r. mieszkał w Gościeradzu na ziemi bydgoskiej w pięknie położonym dworku. Piękno otaczającej przyrody, park, sad oraz rozległe pola gościeradzkie stanowiły inspiracje do pracy twórczej.

Wystawa zostanie zorganizowana z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy śmierci artysty.  WystawaLeon Wyczółkowski o sobie – autoportrety” jest kolejnym pokazem dorobku plastycznego artysty w bydgoskim muzeum. Na ekspozycji  zostanie zaprezentowanych 30 portretów własnych Wyczółkowskiego, wykonanych w różnych technikach oraz kilka zdjęć z życia artysty. Dzieła pochodzą z muzeum bydgoskiego oraz z kolekcji innych muzeów i zbiorów prywatnych.

W twórczości Leona Wyczółkowskiego autoportrety pełniły wyjątkowo ważną rolę. Artysta malował swoją twarz od lat 90 XIX w. aż do końca życia. Uwidaczniała się w nich tak znamienna dla malarskiej twórczości Wyczółkowskiego dwoistość wizerunku człowieka – artysty. Malarz dokonywał w autoportretach rozmaitych transformacji własnego wizerunku. Obrazy, posiadające bogatą skalę artystycznego ujęcia formy i kompozycji, stanowić będą doskonałe studium psychologiczne jego sylwetki. Jak wspominał sam Wyczółkowski: „Autoportret, wspomnienie po mnie, mistyka. Autoportret skrapiany, a potem rysowany. Siatka na oknie i tak wygląda za szybą, jakby pół ducha. Portret jest i nie jest, nie można go uchwycić. nierealistycznie z dziurkami od nosa. Wspomnienie: był taki pan.”

Fotorelacja >>>