Wystawa "Kraj naszej wyobraźni..." dostępna do końca lipca

19.07.2016

Ekspozycja Kraj naszej wyobraźni… Wystawa malarstwa i rysunku Teofila Ociepki w 125 rocznicę urodzin artysty, prezentuje sylwetkę jednego z najciekawszych, obok Nikifora, polskich artystów malarzy tzw. naiwnych XX wieku – Teofila Ociepki.

Na wystawę składa się z 38 obrazów, 12 rysunków, 6 listów napisanych przez artystę oraz czarno-białych zdjęć z lat 1960-1962 autorstwa Anny Chojnackiej. Dowiadujemy się z nich nie tylko jak wyglądał Teofil Ociepka, ale w jakim otoczeniu żył, mieszkał, pracował i tworzył. Muzeum Okręgowe posiada w swych zbiorach pięć obrazów Teofila Ociepki. Pozostałe prace pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Śląskiego i Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli i galerii D, Art Naif w Krakowie, galerii Barwy Śląska w Rudzie Śląskiej oraz z prywatnych kolekcji. Pięćdziesiąt prac – obrazów i rysunków, które prezentujemy w układzie chronologicznym, ilustruje 41 lat twórczości artysty. Najstarszy rysunek pochodzi z 1935 roku (Bezrobocie na Śląsku, 1935), a obraz z roku 1949 (Skarbnik w studni). Najmłodsze prace, to trzy rysunki z 1976 roku (Rysunek fantastyczny I, II, III) oraz obraz z 1975 roku (Przyjaźń w kosmosie).  Prezentowane obrazy i rysunki ilustrują kilka kręgów tematycznych  poruszanych przez artystę. Składają się na nie prace niosące treści metafizyczne, mówiące o tajemnicy istnienia i poszukiwaniu prawdy; obrazy inspirowane wydarzeniami przytaczanymi w biblii; kompozycje obrazujące świat baśni i legend śląskich oraz związane z realiami życia na Śląsku; dzieła  przedstawiające wyobrażone życie na Saturnie; prace prezentujące podszytą tajemniczym nastrojem dżunglę; wizerunki, których genezą były osobiste przeżycia artysty czy obrazy namalowane na zamówienie. Udostępnione na wystawie listy Teofila Ociepki (do Adama Wisza – lekarza i społecznika oraz Tadeusza Makarczyńskiego – reżysera) pochodzą ze zbiorów Biblioteki Śląskiej i Muzeum Śląskiego w Katowicach. Zawierają opisy spraw bieżących i dotyczą twórczości malarskiej artysty. Na monitorze usytuowanym w przestrzeni wystawienniczej przedstawiamy powstały w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie film z 1961 roku, w reżyserii Tadeusza Makarczyńskiego, obrazujący życie i twórczość artysty pt.: Spotkanie z Teofilem Ociepką, a  na ekranie – animację filmową, inspirowaną obrazami Teofila Ociepki, wykonaną przez Karolinę Suchodolską. Ekspozycji towarzyszy wydawnictwo o tym samym tytule, zawierające m.in. zdjęcia prezentowanych dzieł, biografię artysty i esej omawiający twórczość Ociepki.

Mamy nadzieję, że wystawa pomoże widzom muzealnym zagłębić się w świat wyobraźni artysty, ale również rozwinie wyobraźnię każdego z nas, a więc odwiedźmy wspólnie …Kraj naszej wyobraźni