kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:Muzeum

Wypominki kresowe. Bydgoszczanie z Kresów Wschodnich w latach 1920-1939

06.06.2016

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Wypominki Kresowe. Bydgoszczanie z Kresów Wschodnich w latach 1920-1939" 18 czerwca (sobota) na godz. 18.00 do Spichrzy nad Brdą (ul. Grodzka 7-11). Wstęp na wernisaż wolny. Celem wystawy jest przywrócenie pamięci o ludziach z Kresów Wschodnich, którzy – pozbawieni przez wojnę, rewolucję, a potem przez traktat ryski własnych domów na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej - tworzyli historię naszego miasta.  W tym gronie nie brakowało m.in. krewnych Adama Mickiewicza, Stanisława Moniuszki i wielu innych ważnych dla historii Polski postaci. Nie brakowało osób, których przodkowie a i oni sami podtrzymywali ogniska polskości na kresach. Zakładali i utrzymywali szkoły oraz szpitale, budowali kościoły, wspierali artystów.  W Bydgoszczy też nie chcieli stać na uboczu. Dotarłam do ich rodzin, otrzymałam od nich wiele cennych informacji, ale też fotografie oraz dokumenty. Chciałabym poprzez wystawę podzielić się nimi z bydgoszczanami. Chciałabym, aby doceniono ich wkład w historię naszego miasta. I wierzę, że wystawa, zaprezentowana w tak ważnym miejscu na mapie kulturalnej miasta, jakim jest bydgoskie Muzeum może w tym pomóc.
Polecamy

wystawy i wydarzenia:
Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData