Zapraszamy na wykład prof. dr hab. Aberta Kotowskiego!

21.11.2018

Wystąpienie będzie poświęcone omówieniu stosunku Niemców wobec sprawy polskiej podczas pierwszej wojny światowej, zarówno w odniesieniu do postulatów Polaków z zaboru pruskiego w sprawie zniesienia lub złagodzenia antypolskiej polityki rządu pruskiego, jak i wobec przyszłości terenów Królestwa Polskiego zajętych w 1916 roku i okupowanych przez wojska niemieckie.

Osobna część wykładu będzie poświęcona sytuacji mieszkańców Bydgoszczy w latach pierwszej wojny światowej w oparciu o wspomnienia wojenne burmistrza Bydgoszczy Hugo Wollfa, których maszynopis jest przechowywany w zbiorach Muzeum Okręgowego.

Prof. dr hab. Albert Kotowski - urodzony w 1949 roku w Bydgoszczy, w 1975 roku ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w 1981 roku obronił doktorat z historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1975 – 1984 pracownik naukowy Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego, a w latach 1985 – 1988 adiunkt w Instytucie Historii UMK w Toruniu. W latach 1988-1990 stypendysta Fundacji Alexandra von Humboldta na Uniwersytecie Reńskim Fryderyka Wilhelma w Bonn. W 1997 roku habilitował się na Uniwersytecie Alberta Ludwika we Fryburgu Bryzgowijskim. W latach 1997 – 2003 docent na tymże Uniwersytecie, w latach 2003 – 2014 profesor historii Europy Wschodniej na Reńskim Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn. Od października 2008 roku zatrudniony jako profesor nadzwyczajny, a od 2012 roku jako profesor zwyczajny na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Zapraszamy!

Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11

6.12.2018 r., godz. 17.00 – wykład prof. dr hab. Alberta Kotowskiego pt. „Niemcy wobec sprawy polskiej w czasie pierwszej wojny światowej i wojenne losy Bydgoszczy".