"Straty wojenne Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy - internetowa baza danych" już jest!

13.09.2018

Od dziś, 13 września 2018 r.,  można zapoznać się z internetową bazą strat wojennych Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy. Na stronie Muzeum, pod adresem  www.stratywojenne.muzeum.bydgoszcz.pl udostępniono ponad 1000 rekordów z informacjami o obiektach muzealnych, które uznane zostały za straty poniesione w wyniku II wojny światowej. Dodatkowo udostępniono ponad 300 skanów i fotografii dokumentów potwierdzających stan posiadania zbiorów przed II wojną światową w zakresie m.in.:  malarstwa polskiego i obcego (w tym kolekcji prac Leona Wyczółkowskiego), rysunku i grafiki, zbiorów afrykańskich oraz broni i militariów.

Po raz pierwszy, muzealnicy, ale i miłośnicy historii i sztuki, mogą w sposób on-line zapoznać się z opracowanym materiałem dotyczącym strat wojennych Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy. Jednocześnie strona pozwala monitorować i weryfikować oferty publikowane w Internecie przez podmioty zajmujące się handlem sztuką. Autorzy projektu mają nadzieję, że informacje zawarte na stronie przyczynią się do odzyskania przez bydgoskie muzeum choćby jednego utraconego w czasie wojny obiektu.

W kolejnych latach, „katalog strat” będzie rozbudowywany o nowo pozyskane informacje i wizerunki dot. obiektów utraconych z bydgoskiego muzeum. Jeśli  chcielibyście Państwo włączyć się w prace nad badaniami, a posiadacie w rodzinnych albumach przedwojenne zdjęcia z wystaw organizowanych w Muzeum Miejskim w Bydgoszczy lub dokumenty mogące przyczynić się do rzucenia nowego światła na minione wydarzenia, prosimy o kontakt z Działem Inwentaryzacji Zbiorów pod adresem mailowym inwentaryzacja@muzeum.bydgoszcz.pl. Być może wasze szuflady i strychy skrywają tajemnice, które pora ujawnić.

Zadanie zrealizowane zostało przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy w partnerstwie z Archiwum Państwowym w Bydgoszczy, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz dotacji z Urzędu Miasta Bydgoszczy.